Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 02-10-10, 09:17
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

@ Κλεόβουλος:
- Δεν κάνω τίποτα απολύτως στις βαλισνέριες. Τις φύτεψα και τις άφησα. για 1-2 μήνες αναπτύσσονταν πολύ αργά. Μετά πήραν τα πάνω τους και μεγαλώνουν σαν τρελλές. Σκέψου ότι υπάρχουν ρίζες όπου τα φύλλα τους είναι περίπου 1,5 μέτρο.
- Αρχικά, οι βαλισνέριες dimmάρουν αρκετά το φως. σκέψου ότι κάποιες πέτρες που έχω στην αριστερή μεριά (κάτω απο τις βαλισνέριες) δεν έχουν ίχνος άλγη πάνω τους. Απο εκεί και πέρα, πριν κάτι μήνες ξέστησα οπότε πολλές πέτρες μπήκαν ανάποδα οπότε έχασαν λίγη. Επίσης τα ψάρια την ταράζουν.
- Αρχικά έκανα αλλαγές κάθε εβδομάδα. Μετά είδα ότι με την συμβολή των φυτών και με το δεδομένο ότι δεν έχω πολλά ψάρια, τα νιτρικά συνήθως είναι μηδενικά και στην χειρότερη ανεβαίνουν στο 5.

@ducatisti: Έχουν κάποιες γέννες αλλά είναι σε μέγεθος που δεν μπορώ να ξέρω το φύλλο.

@kokos125: Η άλγη είναι ένα θέμα που με απασχολεί μιας και δεν έχεις την ανάπτυξη που θα ήθελα. Σε πρώτη φάση θέλω να αλλάξω λάμπες γιατί αυτές είναι πάνω απο χρόνο. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι Γερμαναράδες (βλέπε Juwel) έχουν προνοήσει έτσι ώστε να μην μπορώ να βάλω απλές λάμπες εμπορίου (είναι μερικά εκαστοτά κοντότερες απο της Juwel) οπότε θα πρέπει να πάρω ενυδρειακές. Και με 20€ το κομμάτι δεν μπορώ να πάρω 4-5 διαφορετικούς τύπους λαμπών και να δοκιμάσω. Άμμο θα προσθέσω κι άλλη, μιας και απο όταν έβγαλα τα Red Bellies και άλλαξα setup δεν είχα προσθέσει περισσότερη.

@panos: Οι πέτρες στηρίζονται η μία στην άλλη και όχι στα τζάμια. Κάποιες πέτρε απο τις πάνω-πάνω ακουμπούν μεν στο τζάμι αλλά δεν στηρίζονται εκεί. Το κέντρο βάρους τους δηλαδή είναι στην αντίθετη φορά απο το εκάστοτε τζάμι.
__________________


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries