Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 13-12-15, 14:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
...με ενδιαφέρει πολύ να μάθω αν έχεις κατά λάθος ή επί τούτοις κάνει αυτή τη "δοκιμή" (πλύσιμο του βιολογικού υλικού με αποχλωριομενο νερό βρύσης), και αν μέτρησες αμμωνία ή παρατήρησες επιπτώσεις σε ψάρια ή/και φυτά.
Οχι, δεν το εχω ξεπλυνει εξολοκληρου. Εχω ξεπλενει ομως ενα μερος του (μεχρι και τη μιση ποσοτητα) με νερο ιδια θερμοκρασιας και χωρις χλωριο.
Νο προμπλεμ.
Καθε 6-12 μηνες αντικαθιστω μερος του υλικου (ελαφροπετρα, μεχρι τη μιση ποσοτητα εναλλάξ καθε φορα) με καινουρια για να εχουν καθαρη επιφανεια για αποικηση (βουλωνουν οι ποροι σταδιακα απο ακουπιδι)
Τη διαφορα στη αποτομη μεταβολη των παραμετρων (και της θερμοκρασιας) την προσεχω και για τα ψαρια, οποτε δεν εχω πειραματιστει στο θεμα.
Μονο οτι εχω διαβασει λοιπον περι βιολογιας. Και μονο το πεχα που εχει τυχει και το εχω ανεβασει αρκετα (ανοδο δλδ και οχι πτωση) μεσα σε μιση ωρα σχεδον μια μοναδα και δεν παρατηρησα αμεσο αρνητικο αποτελεσμα στο ενυδρειο γενικα.
Ποτε δεν περασα το φρεσκο νερο ομως πρωτα απο το φιλτρο. Αργη η αλλαγη και πρωτα μεσα στο ενυδρειο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο κακό που έχω παρατηρήσει στο όλο σύστημα είναι ότι μετά από καιρό που βρωμιζουν τα σωληνάκια από μέσα όταν βάζεις νερό πετάνε όλη τη βρωμιά μεσα
Μαλλον θα αφηνεις νερο μεσα στου σωληνες και μενει στασιμο. Πρεπει να αδειαζουν απο νερο μετα την αλλαγη.
Επισης λογικα, αν βγαζεις το νερο απο τους ιδιους σωληνες που το βαζεις, θα επρεπε να εχουν ξεπλυθει με την εξοδο του νερου, πριν την εισαγωγη του φρεσκου.
Δεν εχω παρατηρησει τετοιο προβλημα, στο δικο μου συστημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-12-15 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries