Θέμα: μονομαχος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-01-12, 21:49
jimaspros Ο χρήστης jimaspros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: καλαμαριά θεσ/νικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή μονομαχος

γεια σας παιδια εχω 1 αρσενικό μονομαχο εδω και 4.5 περίπου μηνες.εδω και 2 εβδομαδες ειναι χαλια, συνεχως στον πατο της γυαλας γυρμένος στο πλαι σηκωνεται μονο για να παρει ανασα πριν 4 ημερες ετρωγε κανονικα αλλα με περισσοτερη δυσκολια καθε μερα. εδω και 1 σχεδον βδομαδα τον εβαλα σε ενα μπουκαλι νερου κομμενο στη μεση ωστε να αναρωσει καθως και να μπορει να τρωει ευκολοτερα πριν 2 μερες για να φαει πριν αλλαξω νερο αφησα λιγο νερο μολις 3 δαχτυλα μαζι με τον μονομαχο κ ετσι καταφερε να φαει και χθες καταφερε να φαει με την δευτερη προσπαθεια πλεον σε νεο μπουκαλι ενω εφαγε ενα αποξηραμενο σκουλικακι δεν μπορεσε να το καταπιει το εφτυσε και ξαναεφαγε τρωγοντας κανονικα αλλα 2
πιστευω το προβλημα μπορει να αρχισε απο την ποσοτητα του χλωριου.τον μονομαχο μου τον εκανε δωρο ο ξαδελφος μου εγω πηρα μια ορθογ. γυαλα 6 λιτρων ενω ο ψαδελφος μου μου ειχε πει τις σωστες αναλογιες αντιχλωριου τροφης (4 σκουλικια ημερα,4 σταγονες με ολικη αλλαγη 1φορα την εβδομαδα )ο υπαλληλος στο πετ σοπ μου ειπε σε καθε ολικη αλλαγη ΜΙΣΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟΥ και ακολουθησα τις οδηγιες του υπαλληλου πιστευοντας οτι δεν ειναι ισχυρο το αντιχλωριο αλλα για 4 μηνες ηταν μια χαρα με αυτες τισ αναλογιες ρωτησα κ εμαθα οτι μπορει να ζαλιστικε λογο της ποσοτητας χλωριου αλλα τωρα στο μπουκαλι εχω μια σταγονα χλωριου σε μισο λιτρο περιπου και χειροτερευει
αν και εχω 1 μονο ......πλαστικο φυτο για περισσοτερη ασφαλεια το πλενω με νερο πολυ καλα εχω μικρα χαλικακια τα οποια εχω καθαρισει με οινοπνευμα και τα ξεπλυνα παρααααα πολυ καλα για να μην το επηρεασει στην υγεια την γυαλα το ιδιο,τουδινω 4 σκουλικακια την ημερα
αρα μπορει να εχει προβλημα απο το χλωριο ?
-------------->δεν νομιζω να εχει μυκητες ο μονομαχος (τα ασπρα μπιλακια στο σωμα ψαριων αλλα μηπως να παρω καποιο φαρμακο προληπτικα?)
σας εμπιστευομαι περισσοτερο λογω της εμπειριας μου με τον υπαλληλο του πετ σοπ
δεν εχω φιλτρο η θερμοστατη λογω του μεγεθους τησ γυαλας
οταν τον εβγαλα απο την γυαλα καθως πηγα να τον πιασω με την αποχη ξαφνικα ''ζωντανεψε'' και αρχισε να τρεχει ενω μετα απο λιγο πλαγιασε στον πατο ξανα
σας ευχαριστω και συγνωμη αν εγραψα πολλα αλλα ηθελα να γνωριζεται ολες της λεπτομερειες για την λυση του προβληματος ελπιζω να γινει καλα
ΥΓ ( οταν τον πηρα ειχε μαυρο σωμα και κοκκινα πτεριγια ενω τωρα το σωμα του εχει παρει και λιγο ανοιχτο μπλε αλλα νομιζω οτι ειναι φυσικο καθως εδω και 4 μηνες το ειχα σε μεγαλυτερο χωρο .πριν ''υιοθετησω'' τον μονομαχο βρισκοταν σε μια γυαλα με διαχωριστικο μαζι με εναν ακομη μονομαχο)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01819 seconds with 11 queries