Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 17-10-09, 13:42
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπετυχα παταγωδως με αυτα τα ψαρια ! Ειναι πολυ δυσκολος ο γονος τους και ζει μονο για 3-4 μερες.
Η 1 θηλυκια που ειχα μετα απο 1 εβδομαδα στην γεννηστρα σταματησε να γενναει, εγινε αγρια και κρυβοταν συνεχως στα φυτα. Λογω στρες λοιπον σταματησε να κανει αυγα, και για να μην μου παθει τιποτα , επεστρεψα το ζευγαρι στο μεγαλο ενυδρειο παλι.
Βρισκω που και που μικρα την επιφανεια και μαλιστα καταφερα να μεγαλωσω ενα μεχρι που εγινε 20 ημερων αλλα εφυγα διακοπες προσφατα και το εχασα κι αυτο.
Στη γαστρολιμνη μεγαλωσαν αρκετα μωρα απο cpd ,pseudomugil ,rasbora, endlers και εχουν ενηλικιωθει. Σε λιγο θα την ξεστησω για τον χειμωνα και να δω τι θα βρω μεσα.

Αντρεα ειναι απο τα πιο ειρηνικα ψαρια που υπαρχουν. Δεν πειραζουν ουτε το γονο απο τις γαριδες και τα αρσενικα κανουν κοντρες κυριαρχιας με επιδειξεις των πτερυγιων τους. Θελουν ομως ενα ΡΗ γυρω στο 6,5-6,8 και υψηλη θερμοκρασια 27-29. Εγω τα εχω σε 25-26 (λογω φυτων) ευτυχως ομως δεν εχουν παθει τιποτα. Οι θηλυκιες ειναι δυσευρετες και το 99% αυτων που φτανουν στα μαγαζια ειναι αρσενικα.
Σου τα συστηνω ανεπιφυλακτα για το ενυδρειο σου.
εχω βρει αρσενικα και θηλυκα.τα θηλυκα που τα παρατηρουσα δεν εχουν τοσο ανεπτυγμενα πτερυγια.θα τα αγορασω ολα και αν θελεις θηλυκα σου στελνω.και τα βρηκα και φτηνα.2.5 ευρω αν δεν κανω λαθος.
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries