Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 06-03-15, 12:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Αν μπορείς να αλλάζεις το νερο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, τότε να το κάνεις
Τα ψάρια δεν στρεσάρονται (δεν μιλαω μονο για τους δισκους, μιλαω γενικα) από τις αλλαγές νερού
Στρεσάρονται (ίσως) από τον τρόπο που κάνεις τις αλλαγές (αν θες μας περιγράφεις τον τρόπο)

Οσο πιο συχνά κάνεις αλλάγές, τόσο πιο υγιή ψάρια (δεν μιλαω για τους δίσκους, γενικά μιλαω) θα έχεις!

Ουτε τα φυτά επιφάνειας αποτελούν λύση (αναφέρομαι στην αγγελία σου) για τη μείωση των νιτρικών. Οι συχές αλλαγές ειναι η λύση

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης - επειδή έχω διαβάσει τα θέματα σου, νομίζω πως 1ον κρίνεις βιαστικά 2ον βιάζεσαι 3ον κάνεις λιγοοοοοο του κεφαλιού σου (χωρίς να λαμβάνεις υπόψη αυτά που σου λένε, άτομα πολύ πιο έμπειρα)
πχ αυτό με τα κοκκινα γραμματα : Ειναι τελειως βιαστικο & λανθασμένο συμπέρασμα
Συμφωνώ απόλυτα, οι τακτικές αλλαγές μόνο καλό κάνουν, αρκεί να γίνονται ήρεμα.
Για τους δίσκους μάλιστα έχουν γίνει συζητήσεις για το θέμα αυτό, και συγκεκριμένα για ένα βίντεο που εκτροφέας άλλαζε σχετικά απότομα το νερό, και οι απόψεις έμπειρων ήταν πως αυτό δεν ενοχλεί τα ψάρια γιατί στη περίοδο των βροχών αυτό συμβαίνει και στα ποτάμια που ζουν, εσύ όμως κάλλιστα μπορείς να κάνεις τις αλλαγές σου ήρεμα.
(Ψάχνω να βρώ αυτό το θέμα και δεν το βρίσκω )
-------------------------
Τη βρήκα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....changing+water
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-03-15 στις 12:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries