Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 11-01-10, 22:49
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

κατα τη γνωμη μου θα εχεις υπερβολικα πολυ φωτισμο εγω με 2 τ5 δεν θυμαμαι βατ αλλα των 50 cm πανω κατω εχω βαρεθει να ξεριζωνω κισους καταλαβαινω οτι το κανεις για να περναει ποιο πολυ φως κατω αλλα πιστευω οτι η δεν θα περναει λογο της τρελης αναπτυξης των φυτων η οτι θα καψει τα φυτα επιφανειας μιας και 150watt mh δεν ειναι λιγα
Τα watt παιζονται ακομα... δηλαδη το καπακι το σχεδιαζω ακομα... οποτε λεγε γρηγορα πριν κανω βλακια
ακομα θα θελα να σου πω και αλλα προβληματα οπως οτι με τη θερμοκρασια αυτη απο τα προβολακια σε συνδιασμο με το οτι ειναι ανοιχτο και το καταρακτακι θα βαρεθεις να συμπληρωνεις νερο μιλαμε για τρελη εξατμιση-δεν ξερω αμα εχεις προυγουμενες εμπειριες απο ανοιχτα κτλ ενυδρεια
Το εχω νιωσει στο πετσι μου ιδη αυτο που λες... δεν ξερω ισως κανω ενα χειροκινητο συστημα αναπληρωσης νερου
μπορω να φανταστω οτι θα παιξεις με την πλατη για χωρο φυτεματος φυτων επιφανειας και οτι δεν θα φας πολυ επιφανεια ωστε να περναει φως ξερω γω?
κατι τετοιο προσπαθω να πετυχω..
παντως θες μεγαλη επιφανεια φυτεματος για τα φυτα που βλεπω στη φοτο
Το ενυδρειο ειναι 60 εκατοστα, αρα εχω μπολικο χωρο..
ακομα μια συμβουλη ειναι να κανεις το καταρακτακι οσο το δυνατον ομαλοτερο γιατι εκτος του οτι σπαει νευρα μετα απο λιγο συνεχεια πιτσιλαει και σου χαλαει την μπροστα πλευρα μετα απο λιγο καιρο απο τα αλατα και τις σταλες εκτος αμα καθαριζεις καθε 3 μερες ξερω γω το πολυ
Οπως ειπα και πριν εχω χωρο για να "απλωσω" οπως θελω τι καταραχτακι... εχω σκεφτει να αρχισζει απο καποιο βραχο, να λιμναζει καπου και με ενα ομαλο ρυακι να γυριζει πισω στο ενυδρειο... αυτο που με προβληματιζει βεβαια ειναι το αν θα κανω πατεντα με το φιλτρο, δηλαδη βαλω ενα ταφ στην ακρη του σωληνα του φιλτρου και να μπορω να ρυθμιζω αν το νερο θα πηγαινει κατευθειαν στο ενυδρειο η μεσω καταραχτη...
παντως σκεψου το καλα θα λεγα και βαλε και κανα σχεδιο πως θα γινει μηπως και σκευτουμε κατι που να σε βοηθαει γιατι δυστηχως αμα αρχισεις με τις πολυουρεθανες κτλ δεν εχει γυρισμο και παιζουνε πραγματα που ισως δεν σου ρχονται στο μυαλο πρωτου το φτιαξεις
Εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιο του ενυδρειου με την επιπλεουσα βαση οπου θα φυτευτουν τα εξωτερικα φυτα...(βλ. συννημενα)
ελπιζω να μην με θεωρησεις υπερβολικο απλα σου λεω πραγματα που με πειραζουν μετα απο καιρο στο δικο μου και δεν εχω μπορεσει να τα λυσω λογο της μονιμοτητας που εχει μια τετοια κατασκευη οποτε μελετα και προχωρα σιγα σιγα αλλιως καντο στα μπαμ να χεις δικαιολογια για το μεγαλυτερο μετα
Ισα ισα, δεν σε θεωρω υπερβολικο αλλα σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για τις χρησιμες συμβουλες σου!...

Υ.γ. το σχεδιο εχει πραγματικες διαστασεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxedio.jpg
Εμφανίσεις:  568
Μέγεθος:  47,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01833 seconds with 12 queries