Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-06-03, 12:38
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Για το πρώτο δεν έχω ακούσει τίποτα. Ξέρω οτι τις αναπαραγωγές τις κάνουν σε αρκετά μεγάλες τεχνητές λίμνες.

Για το δεύτερο, είπαμε, δεν το συνιστώ γιατί στρεσσάρονται. Πρέπει που και που να βλέπονται να κάνουν flare και μετα να ησυχάζουν. Αλλοιως θα καταντήσουν όπως αυτά τα άθλια που βλέπουμε σε πολλά petshops.

Μποορείς να χρησιμοποιείς δύο τζαμάκια. Ενα που να μην τους επιτρέπει να βλέπονται και ένα όταν θέλεις να βλέπονται. Σε τετράγωνη γυάλα είναι εύκολο. Κόβεις δύο και ή χρωματίζεις το ένα ή το καλύπτεις με κάποιο μη τοξικό υλικό. Επίσης καλό θα είναι να έχεις τη γυάλα σκεπασμένη (άλλο ένα τζαμάκι) γιατί πηδάνε, και τα dividers να φτάνουν μέχρι την επιφάνεια του νερού και πιο πάνω. Οι δικοί μου πηδούσαν απο το ένα μέρος στο άλλο και πλακώνονταν επι μια ολόκληρη μέρα όταν o divider ήταν μέχρι την επιφάνεια του νερού. Ευτυχως ήταν πιτσιρίκια και δεν έκαναν μεγάλη ζημιά ο ένας στον άλλο και ευτυχώς δεν έπεσαν έξω απο τη γυάλα.

Οταν λες ειδικό ενυδρείο τι εννοείς ;
Μπορείς αν το σκεφτείς λιγάκι να φτιάξεις κάτι μικρό με dividers Που θα αφαιρούνται και θα σου κάνουν τη ζωή εύκολη, γιατί μπορεί να απομωνόνουν το θηλυκό όποτε χρειάζεται.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01419 seconds with 11 queries