Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 08-07-14, 17:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Σάββατο γέμισα ενυδρείο 180L αποχλωριομένο και έβαλα και την κατάλληλη ποσότητα Sera Bio Nitrivec (επισυνάπτω φωτο). Και έβαλα σε λειτουργία και το φίλτρο (εξωτερικό)

Το νερό έχει ακόμη λίγη θολούρα από το Bio Nitrivec. Έχω σε απόχη τροφή να μουλιάζει μέσα στο ενυδρείο. Επίσης έβγαλα τα σφουγγάρια του μικρού φίλτρου που δουλεύει τώρα στην 15L και τα στράγγιξα πάνω από το καινούριο ενυδρείο.

1. Αλλαγές νερού να κάνω; Κάθε πότε και πόσο;
2. Το μούλιασμα τροφής να το κάνω συνέχεια; Να αλλάζω την τροφή κάθε μέρα;
3. Δεδομένου ότι δεν θέλω να αγοράσω μετρήσεις κτλ, από την εμπειρία σας, πόσο χρόνο περίπου πρέπει να κάνω τα πιο πάνω μέχρι να βάλω μέσα τα ψαράκια;

Έχω έναν μπλακ μουρ κι έναν fantail που ανυπομονούν να μετακομίσουν στο καινούριο τους σπίτι
1. Αλλαγη κατα το στρωσιμο δεν μπορουμε να ξερουμε αν χρειαζεται.
Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και καθε στρωσιμο μπορει να προχωρησει διαφορετικα.
Εγω ωστοσο κανω προληπτικα μια μικρη αλλαγη στη μεση του στρωσιματος για ανανεωση των χρησιμων στοιχιεων του νερου που χανονται στη διαρκεια.

2. Τροφη αλλαζω οταν παει να πιασει μυκητα.

3. Οπως και στο 1, δεν υπαρχει στανταρ.
Χωρις μετρησεις βαδιζεις στα τυφλα κι αν εισαι αρχαριος βαδιζεις στα πολυυυυ τυφλα.
Ο μετρησεις δεν χρειαζονται μονο στο στρωσιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries