Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-02-03, 12:59
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή Χαμένη ζωντανια των Papliochromis ramirezi (Blue Ram)

Το Σαββατο, οπως και καθε Σαββατο, εκανα γενικη συντηρηση ενυδρειου, αλλαγη νερου, κλαδεμα, βιταμινες κλπ. Στο πισω μερος του ενυδρειου, αφου εβγαλα μερικα σαπισμενα και γενικοτερα φυτα που ηταν σε κακο χάλι, δημιουργησα μια λακουβα, με σκοπο τις επομενες μερες να αντικαταστησω τα φυτα με νεα (Egeria Densa και Ceratophyllum demersum). η λακουβα εχει παραμεινει ετσι ωστε οταν θα μπουν τα νεα φυτα να μην χρειαστει ιδιατερη προσπαθεια και να μην ανακατευτει και νερο πολυ. πρεπει να σημειωθει οτι απο το ζευγαρακι αυτο, μεχρι πριν λιγες μερες, το αρσενικο κολυμπουσε ανετα και σε ολο το ενυδρειο οπως και το θυληκο αλλα το τελευταιο, ειχε βρει και μια γωνια και αρκετα συχνα καθοταν εκει, διχως να δειχνει φοβισμενο ή διχως να εχει χασει τα χρωματα του ή να εχει καποιο, εξωτερικα τουλαχιστον, προβλημα. ειχε την ιδια συμπεριφορα απο την ημερα που το αγορασα. απο την ημερα που εβγαλα τα φυτα (4 ριζες), και τα δυο ειναι ολη την ωρα κρυμενα, το αρσενικο εχει χασει το χρωμα του οπως και το θηλυκο και παραμενουν στο πατο του ενυδρειου και τα δυο, διχως ομως, να στηριζονται σε αυτον ή να εχει παρει καποια κλιση το σωματους. επισης το αρσενικο αραζει συνεχεια μεσα στη λακουβα και πολυ κοντα στο θηλυκο. μεχρι πριν λιγες μερες υπηρχαν, μικρες, μαχες μεταξυ των δυο, τωρα καμια μαχη. εχω το ζευγαρακι αυτο περιπου 4 μηνες. επισης, να σημειωθει οτι κανενα αλλο ψαρι δεν εχει δειξει τετοια συμπεριφορα ουτε εχει μπει και κανενα αλλο ψαρι και καθως οτι δεν εχω δει σε κανενα απο τα ψαρια μου σημαδια αρρωστιας ή γενικοτερα οτι κατι παει στραβα. τι μπορει να φταιει???
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01942 seconds with 11 queries