Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-11-15, 11:24
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σχετικά με το στρώσιμο
Οι οδηγίες της Seachem λένε για διαδικασία 7-8 ημερών. Βρίσκομαι στα μισά της διαδικασίας του στρωσίματος και ήδη έχει αρχίσει το νερό να ξεθολώνει από τη θολούρα των βακτηρίων κτλ. Μετρήσεις πότε να ξεκινήσω να κάνω και κάθε πότε; Θεωρητικά, με βάση τις οδηγίες της Seachem και καλώς εχόντων των μετρήσεων, μπορώ να προσθέτω σταδιακά ψαράκια από την 7η-8η μέρα; Αλλαγή νερού θα κάνω μόνο όταν μετρήσω υψηλή αμμωνία;

Σχετικά με την ψαροσύνθεση
Για τα labido πιστεύεται ότι θα αντέξει ένα θυληκό με ένα αρσενικό και 2-3 μικρά ή θα το εξοντώσει από τις "ορέξεις" του; Όπως έγραψα και παραπάνω μου τα χαρίζει ένας φίλος, αλλιώς θα έψαχνα χαρέμι.
Κλεόβουλε μπορώ με τα λαμπιντο και τα ασέϊ να βάλω τα Metriaclima zebra "long pelvic Gallireya reef" και το Melanochromis maingano ή θα γίνει πόλεμος;
Μιας και είναι η πρώτη μου απόπειρα με ζωντανά φυτά, θα ήθελα να σας ρωτήσω πως θα μπορέσω να αντιμετωπίσω την ενδεχόμενη άλγη που θα εμφανιστεί μέσα στο ενυδρείο. Διαβάζοντας ανάλογες περιπτώσεις από άλλους συνχομπίστες, μου "καρφώθηκε" η ιδέα του σαλιγκαριού. Για να αποφύγω την ανεπιθύμητη αναπαραγωγή, σκεφτόμουν να βάλω μόνο ένα, το οποίο προφανώς και δεν θα μπροούσε μόνο του να καθαρίζει όλο το ενυδρείο. Τι έχετε να προτείνετε;

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί για τη βοήθειά σας!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,23929 seconds with 11 queries