Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 18-09-05, 16:54
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
το ΝΟ3 ειναι υπερβολικο και ειδικα αν κανεις αλλαγες νερου τοσο συχνα..... Μηπως καποιο απο τα λιπασματα προσθετει στη συγκεντρωση;;; Απο οτι βλεπω τα φυτα σου δεν ειναι απαιτητικα και θα μπορουσες να κανεις μια δοκιμη...Δηλαδη κανε μια γενναια αλλαγη νερου 50-60%. Στο νερο της αλλαγης βαλε μονο αντιχλωριο... Μην προσθεσεις τιποτα αλλο ουτε και λιπασματα!!!!! Κανε σε 3-4 μερες ξανα τις μετρησεις και δες τι γινεται. Αν ολα πανε καλα προσθετεις σταδιακα ενα ενα τα λιπασματα και κανεις μετρησεις μεχρι να βρεις ποιο σου κανει τη ζημια.....Ο Lasal μπορει να βοηθησει πολυ σε τετοια χημικα θεματα.... Αν θες στειλε του ενα πμ...Θα χαρει να σε βοηθησει...Τα φιλτρα σου ειναι αστερια .... Ο ανθρακας δεν σου χρειαζεται βεβαια και καλο ειναι να βαλεις και λιγο χοντρο σφουγγαρι στον πατο και των δυο.....
Τελος καλο ειναι να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις και να πραξεις αναλογα.... Δηλαδη αλλο ειναι το δισκοενυδρειο, αλλο το κοινωνικο αλλο το φυτεμενο κλπ κλπ..... Παντως ο δισκος μονος του δεν ειναι καλο να μεινει..... Πιστευω οτι αφου ειδες την ομορφια του δισκου δεν θα ξεκολλησεις ευκολα.... Οποτε διαβασε τα σχετικα ποστ στο φορουμ για δισκους......
Ευχαριστώ για τη βοήθεια για το ΝΟ3.Θα κάνω την αλλαγή νερού όπως μου λές, και θα ενοχλήσω κιαι τον Lasal, γιατι έχει αρχίσει να με πιάνει μαύρη απογοήτευση με αυτό το θέμα.
Οσο αφορά ο είδος του ενυδρείου, είναι μιά μεγάλη ιστορία που μάλλον καλύτερα να μην την πω όλη τώρα, γιατί θα μου βγάλετε παρατσούκλι "η κυρία με τα τεράστια μηνύματα" εδω μέσα. .
Με λίγα λόγια....με δίσκους άρχισα, και είχα 4.(Οπότε την ξέρω την ομορφιά τους !!) ΟΙ πρώτη φωτογραφία είναι από τους πρώην δίσκους μου. Αυτό που γινόταν συνεχώς, ήταν ο ένας από από όλους να είναι μόνιμα πίσω από τα φύλλα, να μην τρώει και τελικά να πεθαίνει. Απ'ότι μπορούσα να δω, οι άλλοι δύο τον εξωστρακίζανε. Εμπαινε ο επόμενος, πάλι το ίδιο. Τελικά το ζεύγος που έμεινε ήταν το τελευταίο μου,και δεν ξαντόλμησα να βάλω άλλον. Δε μπορώ άλλα θανατικά στην οικογένεια!! Αρκετά!.
Τώρα λοιπόν που έμεινα με τον ένα, μου άρεσε η ιδέα του κυρίου που μου είπε ότι ισως να μπορεί να συγκατοικήσει όπως έγραψα σε παραπάνω μήνυμα με άλλα ψάρια. Αλλο που δε θέλω, να έχω και αλλα ψαράκια και το δίσκο μου. Μέχρι στιγμής, τον έβλεπα μιά χαρούλα να σουλατσάρει πέρα δώθε.Βέβαια είναι μόνο μια-δυο εβδομάδες που έβαλα τα υπόλοιπα, οπότε δεν είναι ικανό το διάστημα για να δείξει. Και μάλιστα σήμερα μάλλον άρχισε να μου κόβεται λίγο η αισιοδοξία, γιατί τις περισσότερες ώρες τον βλέπω μαζεμένο όπως στη δεύτερη φωτό.
Στους δίσκους πάντως παρά το ότι είναι ΥΠΕΡΟΧΟΙ, δεν το ξαναγυρνάω, γιατί η πρώτη εμπειρία ήταν τραγική, και δεν το ξαναρισκάρω, και γιατί ήδη έχω βάλει αρκετούς κατοίκους ,γκουραμάκια,ραμιρέζι κλπ. (που ούτε γι'αυτούς δεν είναι φαντάζομαι ικανό το διάστημα να δείξει αν δένουν μεταξύ τους. Βλέπω κάποιους μικροτσαμπουκάδες με τα γκουράμια, αλλά σε λίγο βαθμό) .Οπότε για Φυτεμένο Κοινωνικό πάω. Απλά ήλπισα ότι θα δέσει και ο Δίσκος μέσα.
Με τον Δισκάκο μου όμως δεν ξέρω τι να κάνω άν δω ότι συνεχίζει να είναι έτσι μαζεμένος. Να τον πάω σε κάποιο μαγαζί ίσως? Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση κιόλας να μπορώ να τον δώσω σε κάποιο από τα παιδιά εδώ που έχει δίσκους αν τον θέλει.(θα το προτιμούσα από να τον δώσω σε μαγαζί) Μπορεί όμως να βάλει κάποιος στο ενυδρείο του ψάρι από άλλο ενυδρείο έτσι χωρίς να ξέρει αν είναι καλά,ή σε τι νερό ζεί? Δεν είναι ρισκο για την υγεία του ενυδρείου???
Ελπίζω να βρώ λύση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.DISKS.jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  6,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC.JPG
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  23,7 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01965 seconds with 12 queries