Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-05-13, 23:52   #1
Χρυσόψαρο και αρχάριος
arion-p
Member
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος 12-05-13, 23:52
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές μέρες έφεραν στην κόρη μου ένα χρυσόψαρο σε μια άθλια μικρή γυάλα (πλαστική ~3lt). Αφού διάβασα αρκετά στο φόρουμ, αποφάσισα να του στήσω ένα ενυδρείο (σκέφτηκα να το αφήσω σε κάποια λίμνη στο πάρκο Τριτση αλλά μου φαίνεται αμφίβολο να επιβιώσει).
Το ψαράκι είνα 4cm μαλλον common και όταν το έφεραν είχε μαύρα στίγματα στα πτερύγια, την ουρά και δίπλα στα βράγχια (ευγκάυματα αμωνίας. Προς το παρόν του κάνω καθημερινές αλλαγές νερού 50-60% με Seachem Prime (2πλη δοση) αλλά δεν νομίζω οτι αυτό είναι αρκετό ουτε προσωρινα.

1. Τι άλλο μπορώ να κάνω μέχρι να στήσω και να στρώσω το ενυδρείο;
2. Σκέφτομαι για κάτι τέτοιο: http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html θα είναι αρκετό; (σκέφτομαι να προσθέσω μερικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και ίσως αργότερα άλλο ένα χρυσόψαρο για παρέα)
3. Αν βρω μπόλι πόσο γρήγορα μπορεί να στρωθεί το ενυδρείο;
4. Επειδή αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν μπορεί να τοποθετηθεί στην οριστική του θέση (πρέπει να φτιάξω κάποιο έπιπλο παραγγελία για να αντικαταστήσει ένα υπάρχον που δεν χωράει το ενυδρείο), είναι εφικτή η μεταφορά του αφού στρωθεί και το ψάρι είναι μεσα; (υποθέτω ακόμα και αν αφαιρεθεί 50% του νερού θα ζυγίζει τουλαχιστον 80 κιλά)
5. Τα φυτά μπορούν να φυτευτούν αργότερα (ώστε να κερδίσω κάποιο χρόνο);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 4873
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01615 seconds with 12 queries