Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-11-12, 03:12
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το κανεις βιοτοπικο ριο νεγκρο, τα φυτα τα ξεχνας.
ριο νεγκρο = μαυρο ποταμι, δεν ευδοκιμουν τα φυτα στο μαυρο νερο αφου δεν φτανουν σε αυτα οι ακτινες του ηλιου. εκτος και αν κανεις ζαβολια και το βιοτοπικο που σκεφτεσαι εχει ενα ελαφρυ μαυρο νερακι, τοτε μπορεις να βαλεις καποια ειδη εχινοδωρων.
Αυτό δεν ισχυει. Αν είχε το ενυδρείο 2 και 3 μετρα βαθος τότε θα είχαμε πρόβλημα. Είπαμε τανίνες έχει, όχι πετρελαιο! Και εκτός αυτού, μη ξεχνάς οτι μπορεί να είναι πιο σκουρο και βρώμικο το νερό, αλλα έχει και κοτζαμαν ήλιο απο επάνω, όχι 1-2 καημένες λαμπίτσες! Τα περισσότερα black water βιοτοπικά Αμαζονίου αν κοιτάξεις, εχουν εχινόδορους, pistia, hydrocotyle leucocephala και αλλα φυτά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
θα στρωσεις το ενυδρειο με καρδιναλιους? σε λιγες μερες δεν θα μεινει ουτε ενας.
το μπουκαλακι με τα βακτηρια δεν ξερω αν δουλευει, καλυτερα μπολιασε αν θες να βαλεις ψαρια αμεσως.
Στο πρώτο επίσης θα διαφωνήσω αν και δεν έχω προσωπική αποψη. Πολύ λενε οτι με το bionitrivec που έβαλαν ψάρια απο την δεύτερη μέρα δεν είχαν πρόβλημα. Εγώ το πρώτο ενυδρείο το έστρωσα με την μέθοδο της αναμονής, και απο εκεί και περα, οτι επόμενο ενυδρείο το μπόλιαζα, και δεν είχα θεμα στρωσίματος.
Οσο αφορά το 2ο, και εγώ θα πρότεινα να βρείς μπόλι απο ενα υγιές ενυδρείο. Η γρηγορότερη και ασφαλέστερη μέθοδος. Απλα πρεπει να έχεις το νου σου, γιατί μπορεί να μην πιάσει με την πρώτη φορά και να πρέπει να ξαναβάλεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savou Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαστάσεις 70*35*43!
Λιτρα 105!
Σκευτικα κουβεντιασα και η τελικη συνθεση ψαριων ειναι :
10-15 cardinal tetra
6 corydoras ?
5-6 οτοκυκλους
1 ζευγαρι Ramirezi
!
Καταρχάς πιστευω πως ξερεις οτι πρεπει να μπαίνουν σιγά σιγά ειδικά σε ενα καινουργιο ενυδρείο τα ψάρια. Και το "3-4 και μετα απο μια εβδομαδα 10+2+6" ειναι παρα πολύ. Επίσης, οι οτόκυκλοι είναι πολύ ευαίσθητοι γενικά, και θα σου πρότεινα να τους αφήσεις για μερικόυς μηνες αργότερα όταν θα έχει σταθεροποιηθεί πλεον το ενυδρείο, για να μην τα κλαις.

Οσο για τα corydoras, νομίζω καλύτερο είναι να διαλέξεις ή αυτά ή τους οτόκυκλους. Αν βαλεις κορυ, τα κανεις 10 ατομα. Παντως, επειδή, αν το σκεφτείς, το ενυδρείο βγαίνει καθαρά γύρω στα 90 λίτρα (3-4 εκατοστά πανω, αλλα 3-4 το χαλικί + τα διακοσμητικά) εγώ θα προτιμουσα τους οτοκυκλους.

Παράθεση:
Απο φυτα θα βαλω:
Vallisneria spiralis
Eleocharis sp
Cabomba sp
Ludwigia sp
Sagittaria subulata
Echinodorus tenellus
Hydrocotyle leucocephala
και αν βρεθει δεμενω με ενα ξυλο στην επιφανεια του νερου Eichhornia crassipes!
Πως το βλεπετε?
Ελεόχαρις, καμπομπα και σαγκιταρια είναι πιο απαιτητικά φυτα, και θέλουν δυνατό φώς, λιπασματα κτλπ. Καλύτερα να μην ξοδευτεις σε αυτά. Επισης το eichhorina crassipes, το είχα παρει και εγω. Εκτός του οτι δεν δένεται, αλλα το αφήνεις και επιπλέει, μόνος λόγο για τον οποιο να το σκεφτεσαι ειναι αν είναι ανοιχτό το ενυδρείο. Εμένα δεν αντεξε ούτε δυο εβδομάδες.

Vallisneria οποιο είδος εκτός απο την gigantea βαλ'το!! Το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο κατα την άποψή μου. Επίσης το hydrocotyle είναι πολύ όμορφο φυτό επιφάνειας! Κοίτα και εδώ!
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 17-11-12 στις 03:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01976 seconds with 11 queries