Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 09-12-04, 21:54
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Γιάννηδες και Γιώργο, ευχαριστώ... νομίζω οτι τώρα "το 'πιασα".

Εχουμε και λέμε :
Ο εν λόγω πίνακας και ο τρόπος υπολογισμού στον οποίο βασίζεται, ισχύει στην περίπτωση που δεν υπάρχει "κάτι" (φωσφορικά ας πούμε ?) που να επηρεάζει το pH. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορώ να υπολογίσω το διοξείδιο με βάση ΚΗ και pH.

Αν όμως χρησιμοποιώ τύρφη ας πούμε - η οτιδήποτε άλλο που επηρεάζει το pH -, ο πίνακας αυτός είναι ουσιαστικά άχρηστος. (Και εδώ γεννάται το ερώτημα : Με ποιον τρόπο τότε μετράμε/υπολογίζουμε το CO2 ?)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
P.S. Μην "σπάς" το PH του ενυδρείου σου. Αν θές να κανεις καλύτερο νερο για τους δίσκους σου τότε καλύτερα μαλάκωσε το.ΙΜΟ
Αυτή την στιγμή έχω pH=6,7-6,8 KH=5 GH=6. Στο ορατό μέλλον δεν έχω σκοπό να κάνω καμμία αλλαγή - εκτός ίσως από το χαμήλωμα της σκληρότητας κατά έναν βαθμό. Η ερώτηση αποσκοπούσε κατ' αρχήν να καταλάβω σωστά "τί παίζεται" με pH/ΚH/CO2 και κατ' επέκταση αν κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον αρχίσουν να γεννοβολλάνε οι δίσκοι να μη "με βρουν εντελώς απροετοίμαστο".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
...μπορείς να βάλεις buffers...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
...και συμπληρώνω και την χρήση τύρφης
Για κάποιον δύσκολα εξηγήσιμο λόγο, δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα χημικά ζουμιά. Ισως κάνω λάθος, αλλά προσπαθώ όσο το δυνατόν να τα αποφεύγω... Για τον ίδιο δύσκολα εξηγήσιμο λόγο, χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τύρφη. Ισως η "καφετίλα" της τύρφης να μην είναι και τόσο "ευχάριστη οπτικά"... αλλά τα ψάρια δείχνουν να την απολαμβάνουν.

Thanks again
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01741 seconds with 11 queries