Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-10-14, 17:58
loupo68 Ο χρήστης loupo68 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2013
Περιοχή: Κορυδαλος
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Ερωτήσεις πρίν την αγορά εξοπλισμού.

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Λέγομαι Νίκος,και μένω στην Αθήνα,στο Σχιστό Κορυδαλού.
Πρίν από 1 περίπου χρόνο,άρχισα να σκέφτομαι την αγορά ενυδρείου.Διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ τα θέματα του φόρουμ,με σκοπό να ελλατώσω την πιθανότητα για σοβαρά λάθη στο ξεκίνημα.Δεν έχω πίεση χρόνου για την αγορά,θα το κάνω όταν θα νιώσω έτοιμος τουλάχιστον από θέματα εξοπλισμού,οπότε όπως καταλαβαίνετε θα χρειασθώ την πολύτιμη βοήθειά σας σε αυτόν τον τομέα αρχικά.
Αυτή την στιγμή έχω καταλήξει στο μοντέλο του ενυδρείου(RIO 240),και στο γεγονός ότι θα γίνει φυτεμένο με εύκολα φυτά(κυρίως ανούμπιες και φτέρη),χωρίς CO2 και ειδικές λιπάνσεις(τουλάχιστον στην αρχή).Επίσης,δεν θέλω να ασχοληθώ με οποιαδήποτε μορφή επεξεργασίας του νερού,οπότε θα επιλέξω λίγα σε αριθμό ψάρια(εκτός από ζωοτόκα) που ζούν χωρίς προβλήματα σε νερό βρύσης,όπως πχ Odessa barbs ή κάτι ανάλογο(και εκεί θα καταλήξω έπειτα από τις δικές σας συμβουλές,όταν έρθει η ώρα).Καταλαβαίνοντας ότι το εξωτερικό φίλτρο αποτελεί την καρδιά του συστήματος,έχω διαβάσει ότι έχω βρεί σχετικά με το θέμα,και ομολογώ ότι έχω βρεθεί σε αδιέξοδο.Σε αυτή την φάση λοιπόν,ζητάω την βοήθειάς σας για την επιλογή του σωστού φίλτρου.
Στο μυαλό μου είχα το TETRATEC EX 1200,και το EHEIM 2075.Σε κάποιο post διάβασα ότι ίσως υπάρχει θέμα ανταλλακτικών με το tetratec,όπότε το ψιλοαπέκλεισα παρ όλο που γενικά έχω διαβάσει πολλά θετικά σχόλια.Έτσι λοιπόν άρχισα να σκέφτομαι το 2075.Στην προσπάθειά μου να μάθω περισσότερα για το συγκεκριμένο φίλτρο,έπεσα σε πάρα πολλά παράπονα στο διαδίκτυο σχετικά με το θέμα διαρροής που παρουσιάζει η σειρά με S/N που αρχίζουν από 8 και 9.Εδώ λοιπόν ρωτάω:’εχει ξεπεραστεί το συγκεκριμένο πρόβλημα?Αρκεί απλά να ψάξω φίλτρο με μεταγενέστερο S/N?(Να αναφέρω ότι δεν θέλω να πάω στα classic,θέλω οπωσδήποτε να υπάρχουν καλάθια για τα υλικά).
Με αφορμή το πρόβλημα αυτό,την τελευταία εβδομάδα διαβάζω και για το FLUVAL 406.Δεν θα αναφέρω τα συγκριτικά χαρακτηριστικά των φίλτρων(ροή,lt κάδου,κατανάλωση κτλ),είμαι σίγουρος ότι τα γνωρίζετε καλά!Η τιμή του FLUVAL είναι πραγματικά δελεαστική,χωρίς όμως να είναι αποτρεπτική αυτή του 2075.

‘Αρα,αυτή την στιγμή το θέμα μου είναι αν θα επιλέξω EHEIM ,ή FLUVAL .Αφού καταλήξω στην εταιρεία,θα ήθελα την γνώμη σας για το κατά πόσο θα μπορέσουν να καλύψουν το ενυδρείο μου τα αμέσως μικρότερα μοντέλα,EHEIM 2073 και FLUVAL 306.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,και ελπίζω να μην σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01898 seconds with 11 queries