Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-01-13, 17:52
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή 54 λιτρα μεσογειακό

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο Juwel Monolux 60, διαστάσεων 60x30x30 (ΜxYxΠ) ττο οποίο είναι 54 λίτρα μικτά.Εδώ και 4 χρόναι είναι γλυκού νερού και θέλω να το μετατρέψω σε μεσογειάκο. Αν και είναι μικρό είναι το μόνο διαθέσιμο.
Μετά από ανάγνωση όλων πραγματικά των θεματικών ενοτήτων του μεσογειακού ενυδρείου, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1)Όσον αφορά την άμμο, γνωρίζει κανείς παραλία κοντά στην Κόρινθο(ίσως στη λιμνη Βουλιαγμένη) που είναι ασβεστολιθική ή υπάρχουν; Αν δεν καταφέρω να βρω από τη θάλασσα, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ και πόσο θα κοστίσει; Αλλιώς μπορώ να βάλω και γυαλί επιπλέον στον πατο του ενυδρείου για να αποφύγω τη διάβρωση της σιλικόνης;
2)περίπου πόσα κιλά ,το μεγιστο, ζωντανό βραχο θα χρειαστώ(ισχύει το 60% του ενυδρείου;
3)Δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αλλαγές νερού από τη θάλασσα.Η απουσία του σκίμερ θα περιορίσει τη δυνατότητα ιχθυοφόρτισης (με τη χρήση εξωτερικού χημικομηχανικού φίλτρου πάντα); Αν ναι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;
4)Αν χρησιμοποιήσω σκίμερ,είναι υπερβολή το φίλτρο; Αξίζει τον κόπο; Αν όχι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;
Μπορείτε να μου προτείνετε κυκλοφοριτές; Μαζί με τοφίλτρο (αν χρησιμοποιηθεί) πρεπει να είναι 20 φορές τα καθαρά λίτρανά ώρα(δηλαδή 1000 L/h);
5)Από ανεμιστηράκια διαμέτρου 4cm υπάρχει τίποτα;Είναι τα μόνα που χωράνε σε τρύπες που θα ανοίξω στο καπάκι του.
Πίστεύω ότι για το μεσογεικό και τις ανεμώνες ή κοράλια μια λάμπα Τ8 με ανακλαστήρα είναι αρκετή.


Συγγνώμη για το πλήθος ερωτήσεων κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries