Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 31-05-06, 00:27
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Οχι λίγο... ΠΟΛΥ βοήθησες! Αλλά για... άλλο ενυδρείο!
........
Σε αυτό έχεις δίκιο. Ο αποστόλης σε έβαλε στα 'βαθιά'

Λοιπόν , η παρατήρηση μου έχει να κάνει με τις λάμπες.
Ο συνολικός φωτισμός που θέλεις να βάλεις (148w/300λίτρα=0.49) που είναι μια μέση κατάσταση και μπορείς να ξεκινήσεις μια χαρά.
Αργότερα όμως αν θέλεις να καλύψεις τις απαιτήσεις των πιο δύσκολων φυτών δεν ξέρω αν θα υπάρχει χώρος για αναβαθμησή τους. Θα σου έλεγα να δεις τις Τ5 και τις power compact. Μπορείς να βάλεις λιγότερες (μεγαλύτερες όμως) και να γλυτώσεις χώρο, χρόνο και μπορεί και κόστος (δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο).

Υπόστρωμα , όπωσδήποτε.(στο μέλον θα το μετανιώσεις) Όποιας εταιρείας σου αρέσει.
Θα βρεις στο site της tropica τις απαιτήσεις όλων των φυτών σου η καλύτερα να τα τυπώσεις. Μαζί με αυτά θα τυπώσεις και τα ακόλουθα
Όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας λίπανσης
Οδηγός διάγνωσης προβλημάτων στά φυτά
και θα μελετήσεις καλά
Φωτισμός

Τα φυτά στο ενυδρείο

Το υπόστρωμα του ενυδρείου.
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/lighting1_greek.html
Ξεκινάμε από τα εύκολα φυτά, αυτά δηλαδή που είναι γρήγορης ανάπτυξης και θέλουν πολλά λιπάσματα - φως - co2, όσο είναι δυνατόν , βέβαια.
Μετά θα πρέπει να διαβάζεις τι χρειάζονται και (εδώ θα δου χρειαστούν οι σημειώσεις που είπα παραπάνω) θα βρεις την 'ισορροπία' στο 'συστημά' σου.
Θα χρειαστείς από τα λιπάσματα Κάλιο-Άζωτο-Φώσφορο-σίδηρο τα οποία και πρέπει να ξεχωριστά το καθένα ώστε να ελέγχεις τις τιμές πιο εύκολα. Το πόσο θα προσθέτεις θα το βρούμε αργότερα αφού έχουμε μια πιο συγκεκριμένη εικόνα.
Εννοείται ότι θα έχεις και τα ανάλογα tests νερού (pH, KH, PO4, KNO3) τα οποία και θα χρησιμοποιείς συχνά.

Καλή αρχή και από μένα.

Για τις τυχόν απορίες που μπορεί να δημιουργηθούν μην ξεχνάς ότι έχουν γραφτεί πολλά στο forum (Ελληνικά).
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02834 seconds with 11 queries