Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 30-05-06, 23:28
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
...Σε αυτή την περίπτωση, όσο πιο "κοντό" το ενυδρείο, τόσο καλύτερο για το χαλί! 35-40εκ ΚΑΘΑΡΑ το πολύ, είναι ΟΚ...

...Απο φωτισμό, θα πρότεινα 3 Power Compact με dim control και μία Τ5 Sylvania Grolux για φυτά και για να κοκκινίζει τα κόκκινα φυτά...

...ίσως να ήταν ακόμη καλύτερο να έχεις 2 μικρότερες μπουκαλίτσες σε 2 διαφορετικά μερη του ενυδρείου... (σε πάνω απο 200λτ, η διάχυση και η κατανάλωση αρχίζουν να γίνονται περισσότερο "τοπικά"!)

...20-30 ροδόστομοι, καρδινάλιοι ή άλλο tetra όμως είναι BEST!...

...Ελπίζω να βοήθησα λίγο... Φιλικά,
Οχι λίγο... ΠΟΛΥ βοήθησες! Αλλά για... άλλο ενυδρείο!

Οπως γράφω, έχω βάλει κάποιες προδιαγραφές (ούτε εμένα μ' αρέσει, αλλά στην παρούσα φάση δεν γίνεται διαφορετικά, δυστυχώς) Εύχομαι σύντομα να μπορέσω να εφαρμόσω όλα αυτά που μου λες σε επόμενο και μεγαλύτερο ενυδρείο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
...Την φωτοδιάρκεια και την λίπανση, δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ...να σου τα προσδιορίσει...
Το καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι πράγματα που θα φανούν και θα γίνουν στη πορεία. Ομως πχ θα με ενδιέφερε ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να φωτιστεί κάτι με τις παραπάνω προδιαγραφές (θέσεις λαμπών, σειρά, lumens, kelvin, ώρες, προσαρμογή κλπ ή να ενημερωθώ για κάποιο συγκεκριμένο λίπασμα που περιέχει διάφορα στοιχεία και θα ήταν καλό για κάτι τέτοιο - αν υπάρχει βέβαια - ή για κάποιες τεχνικές λίπανσης, ας πούμε).

Πάντως ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02184 seconds with 11 queries