Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-04-15, 13:18
thanasissin Ο χρήστης thanasissin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Ερωτηση για φωτισμο γλυκου νερου

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Στο ενυδρειο μου (anubias A1000+) o εργοστασιακος φωτισμος αποτελειται απο 2 λάμπες 895μμ χ 39W η κάθε μία. Το ενυδρείο φιλοξενεί αφρικανικές κιχλίδες και εχει ευκολα φυτα (ανουμπιες, βαλισνέριες, κρίνουμ)

Η μία ειναι λευκή και γράφει επάνω 9000 κέλβιν και η άλλη ειναι ροζ και δεν αναγράφει κέλβιν.

Το ενυδρειο κάνοντας τον κύκλο του εδώ και ενα περίπου 4μηνο, πέρασε ένα στάδιο απο καφέ διατομική και σε κάποια σημεία έβγαλε κάποιες πρασινίλες και σε κάποια (στα υψηλότερα) ψιλομαυρισε.

Πριν απο ενα περίπου μήνα μπήκαν μέσα 5 zebra nerites τα οποια καθάρισαν τα πάντα στο διάβα τους (μάλλον ηταν πεινασμένα).

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ομως η άλγη επανήλθε (προς το μαυρο πάλι) και δεν μου πολυαρέσει.

Επειδή ελειψα τις τελευταιες 10 μέρες ειχα λιγο αυξήσει την τροφή το βρήκα λίγο περισσότερο απο οσο το ειχα αφήσει και λίγο ανησύχησα.

Η φωτοπερίοδος ειναι 7 ώρες και η μέτρηση των νιτρικών υστερα απο 10 ημέρες στο 25.

Εχω διαβάσει οτι τα υψηλά κέλβιν στις άσπρες λάμπες βοηθάν στην δημιουργια των αλγων γενικά και σκεφτόμουν να την αλλάξω με μία με λιγότερα κέλβιν.

Εχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο?

Μήπως οφείλεται στο παραπάνω φαγητό και θα επανέλθει με μια νηστεία & συσκότιση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries