Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 25-10-16, 19:16
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαχυση διοξειδιου μεσω του φιλτρο εχω διαβασει οτι αφαιρει μερος της βιολογιας.
Αυτό έχω αρχίσει να φοβάμαι και εγώ! Το PH μου τώρα σε δύο μόλις μέρες παίζει μεταξύ 6.5 και 6.8, όταν πριν από μόλις τρεις μέρες χωρίς Cο2 ήταν 7.4! Δεν ξέρω πολλά ούτε από βιολογία αλλά ούτε και από co2. Σιγουρα όμως τέτοιες διακιμάνσεις και μάλιστα απότομες προς το πιο ''όξινο'' μαζί με μία πτώση περίπου 1,5 C που προξένησαν οι αλλαγές, (κλείσιμο του ενός από τους δύο θερμαντήρες και μείωση του φωτισμού στο μισό, φοβάμαι, πως πράγματι ενδέχεται, καλό να μην κάνουν στην ωφέλιμη μικροβιολογία. Πάντως στα φυτά, υπήρξε μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο και σίγουρα όσον αφορά τη διάλυση της άσπρης άλγης. Τώρα αν διαλύω με αυτά τα πειράματα, τα νιρομπάκτερ και τα νιτροσομονάς, δεν αποκλείεται καθόλου. Αν κρίνω από τα σαλιγγαράκια που έχω ως λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο, μάλλον το Co2 το έβρισκαν υπερβολικό, καθώς μετά από κάποια ''πειράματα με το Co2 έγιναν ''σπρίντερ'' και ανέβηκαν με υπερβολική ταχύτητα για σαλιγγάρια προς την επιφάνεια! Τώρα με τη παρούσα δοσολογία 2 ''παλιές σταγόνες μεγέθους περίπου 1,5cm η κάθε μία και τωρα 3-4 σταγόνες περίπου .5cm τα πράγματα δείχνουν, οπτικά τουλάχιστον, πολύ καλύτερα, όσον αφορά τους ''ορατούς'' κατοίκους. Επιπλέον, την ''ακούνε'' οι ''κακοί'' κάτοικοι, λευκές κυρίως και ίσως οι καφέ άλγες, και η γλίτσα, αγνοώντας βέβαια τι γίνεται με τους ωφέλιμους μικροσκοπικούς! Πάντως τα σημερινά test δείχνουν ακόμη και σήμερα πρόοδο όσον αφορά τα νιτρώδη που βρίσκονται εκτός κλίμακας μετρήσεων και βήμα σημειωτόν όσον αφορά τα νιτρικά που κυμαίνονται χοντρικά στα 7 με 10 ppm. Παθαίνοντας μαθαίνουμε. Το ενυδρείο, δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση, όσο μπορεί να υποθέτει κανείς!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αυξησεις το διοξειδιο βαλε φωτογραφια.
Πως ανεβαίνουν οι φωτογραφίες; Δεν έχω ιδέα πως γίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 25-10-16 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries