Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 19-01-14, 18:26
ΣΤΑΜΟΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2006
Περιοχή: ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατατοπιστικος ,σε ευχαριστουμε φιλε Σταμο ,παντος με μονο λευκα στα 10κ και. royal blue 453nm μπορω ναπω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο αναπτυξη αλλα και απο χρωμα ,το φωτιστικο για το καινουργιο ενυδρειο βεβαια θα φοραει και τσιπακια για να γεμισουν το φασμα( εκτος απο τα βασικα στα 10κ και τα royal blue )που και εγω απο οτι εχω δει βγαζουν το κατι παραπανω σε χρωμα. Ακομα απο οτι εχω δει ειδικα στα σπσ δωστους ενταση και ειναι ευχαριστημενα οποτε imo πρεπει να φορανε φακους τα λεντ.
Αναμενουμε λοιπον παρουσιαση ειμαι σιγουρος πως εχεις κανει πολυ καλη δουλεια.
kostas 82 , και εγώ όταν έβαλα το αρχικό led (έτοιμο) φωτιστικό μου, τα κοράλλια είχαν σχετική ανάπτυξη και νόμιζα ότι ήμουν εντάξει από πλευράς φωτισμού . Όταν έβαλα το diy led φωτιστικό με ολόκληρο το φάσμα παρατήρησα ότι α) κράτησα δύσκολα κοράλλια ( 2 γονιοπόρες ) οι οποίες όχι μόνο έχουν γίνει θηρία σε μέγεθος αλλά και κάποια φορά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων είχα αμελήσει αλλαγές νερού και πρόσθετα με αποτέλεσμα το Ca να πάει 195 , το Mg 1080 και το KH 7,5 . Σε πληροφορώ ότι όχι μόνο δεν έχασα τις γονιοπόρες αλλά διπλασίασαν τον όγκο τους.
Θέλω να πω ότι έχω καταλήξει στο συμπέρασμα αν έχεις ιδανικό φάσμα φωτισμού ( όχι ένταση αλλά φάσμα) τα κοράλλια θα σου συγχωρέσουν λάθη και β) μία εφύλια που με το προηγούμενο φωτιστικό έκανε 2 μήνες να αυξήσει το μέγεθος της με το νέο φωτιστικό το έκανε σε 10 περίπου ημέρες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01803 seconds with 11 queries