Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-04-13, 15:34
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευκολα και γεωγραφικα σωστα φυτα για το ενυδρειο και το ψαρι σου ειναι τα ακολουθα:
Microsorium pteropus (δεν το φυτευεις,το πιανεις-δενεις πανω σε ξυλα-πετρες)
Cryptocoryne sp. (υπαρχουν πολλα ειδη,διαλεξε τα μικροτερα μεγεθη)
Hygrophila polysperma
Nympaea sp. (οριακο για τα λιτρα σου αλλα ο μονομαχος θα εκτιμήσει την σκια των φυλλων του)
Μπορεις να δεις εδω αναλυτικα τον οδηγο της tropica μεταφρασμενο απο τον Γιωργο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
Ευχαριστώ πολύ για τα link αλλά και τις προτάσεις!
Μία ερωτησούλα, φυτά όπως π.χ. το Taxilphyllum Barbieri (Vesicularia) μπορώ να χρησιμοποιήσω σε περίπτωση που καταφέρω να βάλω και κάποιο άλλο ψαράκι μαζί με τον μονομάχο;
Και επίσης, υπάρχει κάποια αναλογία μεταξύ λίτρων και αριθμού φυτών; ΘΑ μου άρεσε πάρα πολύ να είναι πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο αλλά δεν ξέρω κατα πόσον θα είναι βιώσιμο και για το ψάρι, αλλά και για τα ίδια τα φυτά.

--
Επίσης πρόσεξα ότι στα περισσότερα ενυδρεία που έχουν μονομάχους, το νερό φαίνεται λίγο σκούρο. Αυτό είναι απαραίτητο; Και αν ναι, πώς επιτυγχάνεται;

Από τη στιγμή που θέλω να το φυτέψω, τι είδους χαλίκι είναι καλύτερο να βάλω κάτω; Πρέπει να βάλω και κάποιο υπόστρωμα σαν αυτά που έχω διαβάσει σε άλλα posts ή για τα "κυβικά" των φυτών αυτών δεν είναι απαραίτητο;

Έχετε να προτείνετε κάποια σε συγκεκριμένη μάρκα ή ποιότητα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σημειωση: σε περιπτωση που αγορασεις μονομαχο απο ποτηρι μπορει τις πρωτες μερες να ειναι λιγο αντικοινωνικος μεχρι να του περασει το πολιτισμικο σοκ. Δεν ειναι τιποτα, φυσιολογικο ειναι οπως αν ελευθερωσεις ενα καταδικο απο την απομονωση
Μπορώ να πω ότι δεν ήταν και πολύ αντικοινωνικός, ίσα ίσα από την πρώτη στιγμή που ολοκλήρωσα την διαδικασία της μετάβασης από το ποτήρι στο ενυδριάκι, έκανε μια αναγνωριστική βόλτα και μετά - αφού δεν έκανε και τα χιλιόμετρα! - καθόταν και με παρακολουθούσε που τον κοιτούσα καλά καλά για να εντοπίσω τυχόν fin rot και ότι άλλο.

Το δυστυχές είναι ότι μάλλον έχει κάτι σε fin rot αλλά δεν είμαι σίγουρη, γιατί δεν έχει φαγωμένα πτερύγια ή ουρά. Τα μοναδικά σημάδια που μπορώ να δω είναι ότι τα πτερύγια πλεύσης - τα πλαϊνα από τα βράγχια του - φαίντονται σαν να έχουν κενά. Δεν μπορώ να δω καθαρά αν απλά είναι διαφανή με μπλε νευρώσεις δυστυχώς. Επίσης στο ventral fin - δεν ξέρω την ελληνική ονομασία - έχουν σχηματιστεί γραμμές πορφυρού χρώματος, τις οποίες δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε όταν τον πήρα - κλίνω προς το όχι.
Γνώμες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sof_v : 03-04-13 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01738 seconds with 11 queries