Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 08-08-08, 08:13   #1
Εγω ειμαι ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ βοηθηστε με!!!!!
 
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn`
Senior Member
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος 08-08-08, 08:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα,πριν απο 4 μηνες πηγαινοντας να αγορασω αμμο για την γατα μου,ειδα ενα ενυδρειο 60lt ,ρωτησα τον πωλητη την τιμη και τι αλλο χρειαζοταν για να βαλω ψαρια;ειχε φιλτρο ειχε θερμομετρο ηταν ΕΤΟΙΜΟ μου ειπε,και το αγορασα.Πηρα κοκκινα χαλικια,πλαστικα φυτα και πηγα σπιτι,το γεμισα νερο εριξα τα χαλικια,τα φυτα, εκανα μια ωρα να φτιαξω το φιλτρο και μετα πηγα να αγορασω ψαρια.Περιτο να σας πω οτι ο πωλητης με αφησε να διαλεξω μονος μου τι ψαρια θελω,και περιτο να σας πω οτι μοναδικο μου κριτιριο ηταν τα χρωματα τους.Εβαλα λοιπον μεσα 1 μονομαχο,1 θυληκο μονομαχο,1 ΑΤΙΑ,4 τετρας,1 σαν τετρας,2 σαλιγκαρια,1 αγγελοψαρο,3 γκαπις.Για κανενα δεκαλεπτο ολα ηταν καλα μετα απο λιγο ο μονομαχος αρχισε να κυνηγαει την θηλυκη και το μικρο περιεργο τετρας τα αλλα 4 τετρας,το αγγελοψαρο αρχισε να τα κυνηγαει ολα μαζι και εγω το αγγελοψαρο,το αγγελοψαρο το πηγα πισω τον μονομαχο τον εβαλα σε μια γυαλα και ολα φαινοντουσαν καλα.Την επομενη ημερα τα σαλιγκαρια ειχαν ψοφησει τα γκαπις κολυμπαγαν ανασκελα και τα υπολοιπα ειχαν γινει ασπρο χρωμα.Αναπνεαν με δυσκολια και εγω δεν ηξερα τι να κανω.Για να μην τα πολυλογω μπηκα στο ιντερνετ εψαξα και ανακαλυψα τα νιτρικα τα νιτρωδη ph κτλ ανακαλυψα επισης οτι καποια ψαρια δεν ταιριαζουν με καποια αλλα και ετσι αρχισα να προσπαθω να διορθωσω το νερο με διαφορα φαρμακα και με συχνες αλλαγες,τελικα τωρα εχω μεινει με τον μονομαχο την μονομαχινα το πορτοκαλι που μαλλον ειναι γκουραμι τα 4 τετρας και το σαρακινο, ο μονομαχος ζει μονος στο ενυδρειο τον 60lt και τα υπολοιπα στο καινουριο που πριν 15 μερες αγορασα 125lt.πεταξα τα χαλικια τα κοκκινα και πηρα σκουροχρωμα πεταξα τα πλαστικα φυτα και πηρα αληθινα και εβαλα εναν βραχο και ενα ξυλο,τα ψαρια αυτη την στιγμη φαινονται καλα!Αλλα ειναι;αυτο θελω να μου πειτε,θελω να ξερω αυτο το διαστημα που προσπαθουσα να μαθω και να φτιαξω καλο νερο σιγουρα τους δημιουργησα καποιο προβλημα,μηπως πονανε τωρα;επισης εμενα μου φαινεται οτι τα πανε καλα μεταξυ τους αλλα ειναι ετσι;δεν θελω να τα δωσω γιατι τα αγαπησα και δεν ξερω τι θα τα κανουν αλλα δεν θελω και να τα τυραναω.βαζω και καποιες φωτο δεν ειναι πολυ καλες ,μηπως αναγνωρισεται τι ψαρια εχω και μηπως εχετε και καποια παρατηρηση που θα βοηθησει,ευχαριστω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03762.JPG
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  74,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03774.JPG
Εμφανίσεις:  522
Μέγεθος:  19,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03784.JPG
Εμφανίσεις:  558
Μέγεθος:  33,8 KB  

Εμφανίσεις: 5984
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 13 queries