Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 03-12-16, 23:02
VelzeGR Ο χρήστης VelzeGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας. Γράφω μετά από τόσο καιρώ γιατί από τη μία κάποια προσωπικά προβλήματα αλλά και η ανακάλυψη του άθλιου νερού βρύσης, (που δυστυχώς έπινα κιόλας) με ανάγκασαν μέχρι σήμερα να μην έχω ψάρια άλλα μόνο φυτά.

Αυτό που ανακάλυψα όσο αφορά το νερό βρύσης είναι πως τα νιτρικά που περιέχει είναι 30. Το ξαναγράφω για να μην πιστέψετε πως είναι τυπογραφικό, νιτρικά 30. Πλέον και μετά από πολύ ψάξιμο τον τελευταίο μήνα, έχω στο σπίτι μου ΑΟ για να πίνω καθαρό νερό! Επίσης έχω προμηθευτεί ρητίνη για τα νιτρικά την οποία τεστάρω να δω τι μπορεί να κάνει (τα πάει υπέροχα!). Το νερό της βρύσης κανονικά πέρα από τα νιτρικά έχει ph 8. Όμως χάρις τα ποστ του Τακη και του Delta που διάβασα έχω τύρφη με την οποία το ph το πάω βόλτα. Το έχω φτάσει μέχρι 6.4.

Πρακτικά με συνδυασμό όλων των παραπάνω μπορώ να έχω το νερό που θέλω. Βέβαια έχω πάρει απόφαση πως θα γίνεται προετοιμασία του νερού και είναι σε πλήρη αντίθεση με ότι είχα πει στο πρώτο post.

Οπότε για άλλη μια φορά προστρέχω για την βοήθεια σας και την γνώμη σας.
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 110*40*40. Καθαρός όγκος νερού περί τα 140 λίτρα.

Υπάρχουν λίγα φυτά Hygrophila difformis (ντοματιά), Echinodorus bleheri (amazon sword), hydrocotyle leucocephala (λευκοκεφάλα), Microsorum pteropus (Java fern), Vesicularia dubyana (Java Moss) και Lilaeopsis Brasiliensis. Προς το παρόν έχω 2-3 ρίζες από το καθένα αλλά σιγά σιγά μαζεύω και άλλες και θα προστεθούν και άλλα φυτά.

Ο βυθός είναι στρωμένος με μαύρο χαλαζιακό χαλίκι. Έχω 3 μικρά ξύλα αφού τα περιποιήθηκα. Μία πέτρα λάβας, μερικές σιδερόπετρες και κάποια κεραμικά διακοσμητικά (ιδιοκατασκευές - λόγω επαγγέλματος).

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας όσο αφορά την επιλογή ή/και προμήθεια των ψαριών. Θα ήθελα να βάλω 1 με 2 είδη. Κατά προτίμηση κοπαδόψαρα μικρά με έντονα χρώματα φυσικά όπως πχ τα cardinal tetra. Δεν βγάζω από την συζήτηση τα ζωοτόκα γιατί και αυτά έχουν το ενδιαφέρον τους. Θέλω επίσης αργότερα να προσθέσω γαρίδες red cherry οπότε σίγουρα πρέπει να ληφθεί και αυτό υπόψιν.

Περιμένω λοιπόν τις προτάσεις σας με 1-2 είδη για μια ωραία ψαροσύνθεση που να εμπίπτει στα παρακάτω:

1. Συνολικά να μπορούν να μπουν 15 με 20 ψαράκια στα λίτρα μου
2. το ph που μπορώ να τους προσφέρω με ευκολία είναι 6,5 με 7,5 (όποια τιμή χρειάζονται, όχι να είναι αυτό το εύρος τους)
3. Να μπορούν να συγκατοικήσουν με red cherry
4. Να έχουν σχετικά έντονα χρώματα.
5. Όχι ψάρια βυθού...

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας για το μακρύ post και την βοήθεια σας.
Φιλικά, Απόστολος

ΥΓ Αν κάποιος φίλος/η χαρίζει ή πουλάει κάποια ψαράκια που εμπίπτουν στα παραπάνω ας μου το αναφέρει!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,05704 seconds with 11 queries