Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 13-04-12, 12:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια πως μετρατε τα λιτρα νερου μεσα στο βαρελι?? εγω πηρα ενα 140αρι και θελω να κανω αλλαγη 100 λιτρα στο ενυδρειο μου με τα σκαλαρια. σε αυτα τα 100 λιτρα σιγα σιγα απο 100% βρυσης που ειναι τωρα θελω να βαζω ενα ποσοστο απο Α.Ο. για να το μαλακωνω προοδευτικα. σκεφτομαι π.χ. να ξεκινησω με 5% και να αυξανω κατα το ιδιο ποσοστο καθε βδομαδα. λεω να βαλω ενα πηχακι ξυλινο και να σημειωνω ανα 5 λιτρα τη σταθμη με μαρκαδορο...??
τα σκαλαρακια ειναι μικρα, μια βδομαδα τα εχω στο ενυδρειο και τα εβαλα σε νερο βρυσης οπως ηταν και στο μαγαζι.
την τυρφη λεω να την ξεκινησω αφου θα εχω φτασει το νερο γυρω στο 50-50 βρυσης-Α.Ο.
1. Με το ματι (Φροντισε να ειναι λιγο παραπανω πχ 110-120 λιτρα. Ετσι κι αλλιως δεν πειραζει να μενει λιγο νερο στο βαρελι μετα την αλλαγη, θα το ξεναγεμισεις για την επομενη. Για να μενει και η αντλια βυθισμενη οταν κανεις αλλαγη)
Αν θες ακριβεια ισως σε βοηθησει αυτο το Calculator http://grapevine.abe.msstate.edu/~fto/tools/vol/index.html
Αν το βαρελι εχει πιο στενο πατο και λαιμο (ως συνηθως) θα δυσκολευτεις να το μετρησεις και να του βαλεις γραμμες.
Μονο αν αρχισεις και γεμιζεις το βαρελι με μετρημενο (καθαρο) κουβα 10 λιτρα καθε φορα και τραβας γραμμη καθε 10 λιτρα.
Μονο που δεν θα τη βλεπεις και παλι ακριβως, αφου θα ειναι απεξω η γραμμη και μεσα το νερο. (δεν ειναι οπως το ενυδρειο που εινα τζαμι - εκτος κι αν εχεις ασπρο βαρελι και λεπτο που δεν ειναι και οτι καλυτερο αν το εχεις σε εξωτερικο χωρο)


2. Αν αρχισεις με 5% ΑΟ στο βαρελι και κανεις αλλαγη 30%, το νερο ΑΟ που θα μπαινει τελικα στο ενυδρειο θα ειναι 1.7% .
Φεξε μου και γλυστρισα. Του χρονου θα το εχεις φερει εκει που πρεπει.
Ή θα βαλεις μεγαλυτερο ποσοστο στο βαρελι πχ 30% (και στο ενυδρειο θα ειναι 10% τελικα, μια χαρα αν δεν το ριξεις σε 1 λεπτο ) ή θα κανεις καθε μερα ή μερα παρα μερα μια μικρη αλλαγη με σκετο ΑΟ πχ 10%

3. Το ιδιο ισχυει και για την τυρφη. Απλα θα βαλεις λιγο μικροτερη ποσοτητα απο οτι πιστευεις οτι χρειαζεται. Για ασφαλεια μη ξεφυγει (αφου δεν ξερεις ποσο δραστικα θα επεμβει στο νερο, λογω μιξης με ΑΟ, λογω ποιοτητας τυρφης, λογω ταχυτητας του φιλτρου κλπ) αλλα και για ασφαλεια στο κατεβασμα των τιμων.
Πχ αν εχεις στο ενυδρειο 7,5 πεχα, και κανεις αλλαγη 30% .... στο βαρελι εχε πεχα 7.0-6.5.
Με αργη εισαγωγη του νερου κατα την αλλαγη, δεν θα υπαρξει προβλημα.
Οταν ερθει το πεχα να ειναι ιδιο στο ενυδρειο και στο βαρελι (αν θελεις πιο χαμηλα ακομα το πεχα στο ενυδρειο) συνεχισε με παρομοιο τροπο να κατεβαζεις στο βαρελι, μεχρι να ερθει και στο ενυδρειο εκει που θελεις.


Το θεμα ποιο ειναι.
Αν κατεβασεις πρωτα σκληροτητες GH KH στο ενυδρειο, θα κοιταξεις οταν θα αρχισεις να βαζεις τυρφη στο βαρελι, το νερο στο βαρελι να εχει ιδιες τιμες (με μιξη ΑΟ) για να μη χαθεις στην πορεια.
Θα εχεις να κανεις μονο με την τυρφη δλδ.

Μπορεις ομως εξ αρχης με λιγο υπολογισμο να βαζεις μιξη ΑΟ και βρυση στο βαρελι και να βαλεις και τυρφη (για να εχει και πιο ευκολη δουλεια η τυρφη σε νερο με ηδη χαμηλη KH).
Ετσι θα αποφυγεις και νεους υπολογισμους ποσοτητας τυρφης στο νερο που θα μιξαρεις μετα με ΑΟ.

- Τι θα εκανα εγω.
(πχ εχω στη βρυση και στο ενυδρειο 9GH, 6KH, 7.5pH και θελω να το παω 3GH, 2KH, πεχα οπου παει και βλεπω στην πορεια).
1. Θα εκανα μερικες μικρες (15%) αλλαγες καθημερινες με σκετο ΑΟ στο ενυδρειο.
Σε μια εβδομαδα θα ηταν ετοιμο.
2. Θα εβαζα στο βαρελι (για την πρωτη αλλαγη με τυρφη) 60-40% ΑΟ-βρυση αυτο θα εφερνε 5.5GH, 3.5KH (pH δεν υπολογιζω ακομα, ειναι πλασματικη η μετρηση και πιθανοτατα θα ειναι ιδια με της βρυσης).
(υπολογισε οτι θα κατεβουν κι αλλο οι GH KH με την τυρφη).
Θα εβαζα μια μικρη ποσοτητα τυρφης και θα τα αφηνα μερικες μερες να δω που θα φτασει το πεχα (μετρηση μετα απο 2-3-4 μερες)
Θα ξεκιναγα με 200ml ή 80gr στα 100 λιτρα νερο.

-------------------------
Με γεια τα σκαλαρια.
Ποια πηρες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-04-12 στις 12:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01963 seconds with 11 queries