Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 11-04-11, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις.Μου έλυσαν πολλές απορίες.
Πήγα σήμερα στο pet shop και πιθανών θα καταλήξω στο συγκεκριμένο ενυδρείο που παραθέτω στη φώτο 80χ35χ40 με εσωτερικό φίλτρο-θερμαντήρα.
Αποφασίστηκε να μην μπει υπόστρωμα φυτών αφού θα είναι σχετικά εύκολα φυτά αλλά μόνο λεπτό, σκουρόχρωμο χαλίκι.
Κάποιο ξύλο, μερικές πετρούλες, και το γνωστό στρώσιμο.Έμεινα με την απορία για το γρασίδι, γιατί μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο και θέλει χρήση διοξειδίου για να πιάσει.
Επίσης μου τόνισε οτι είναι απαραίτητη η χρήση Γλύφτη για την καθαριότητα του ενυδρείου.Είναι;Και τι θα γίνει όταν μεγαλώσει για να μη μου φάει τα Γκάπυ-Ξιφοφόρους-Γαριδούλες;Θα τον δώσω πίσω;
@delta66 Εκει που λες "ΥΓ μη παρεις φτηνο μαγνητακι για τα τζαμια και το γρατζουνισεις. Με μια τηλεκαρτα καθαριζει πιο καλα." , τι εννοείς γιατί δεν βλέπω σε πιο σημείο συνδέεται το υστερόγραφο.
Ti φωτισμο εχει το ενυδρειο?

Για γρασιδι μην υπολογιζεις. Ειναι οτι δυσκολοτερο. Θελει πολλα. Δεν φτανει μονο το διοξειδιο που σου ειπε. Εχω γραψει πιο πανω τι θελουν τα δυσκολα φυτα.
Εκτος κι αν πας σε υποκαταστατο (ψηλο γρασιδι). Πχ κανενα tenellus και πιο δυσκολα σε bluxa japonica.
Ουτε η "χρηση" γλειφτη ειναι απαραιτητη, ασε που πολλοι γινονται τερατα και δεν κανουν για το ενυδρειο σου.
Ισσοροπια θελει για να μην εχει αλγες και προσοχη στο φωτισμο και στα λιπασματα. Αν περιμενεις απο γλειφτη να "καθαρισει" αφου εχει γεμισει το ενυδρειο αλγες, καηκες. Ασε που μολις μεγαλωσουν λιγο την γραφουν κανονικα και τρωνε ψαροτροφη που δεν τους κανει και καλο. Θα πορεπει να το ταιζεις λαχανικα και ψαροτροφη με σπιρουλινα. Και μαλιστα αφου κλεισουν τα φωτα.

Το μαγνητακι το θυμηθηκα στο τελος και στο εγραψα. Συνηθως φορτωνουν τους πελατες με διαφορα και δινουν και καποια μαγνητακιια που πιανουν στο τζαμι για να το καθαριζεις. Επειδη μετα θα ειναι αργα και οι γρατζουνιες απο το τζαμι δεν φευγουν, σε προειδοποιησα.


ΥΓ Αν σε ψησει και βαλεις ψαρια πριν στρωσει το φιλτρο ή θα τα χασεις (το πιο πιθανο), ή θα ζησουν με το ζορι και θα τους μεινει κανενα κουσουρι (κατεστραμενα νεφρα συκωτια κλπ), ή θα τρεχεις αν θελεις να τα σωσεις και να μη τα βλεπεις να καιγονται απο την αμμωνια.
Παλι προειδοποιησα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries