Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 30-10-12, 09:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
υιοθετηστε ενα dwarf puffer
Dwafr puffer με guppies???

Ερωτήσεις σχετικές με τα σαλιγκάρια κι οποιος ξέρει απαντά:

1. Οι λαθρεπιβάτες τρώνε τα φυτά? Παρατηρώ κάποιες τρύπες στις ανούμπιες, τις οποίες έχω αρκετούς μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα άλλα φυτά δεν υπάρχουν τρύπες ούτε φαγώματα.
2. Είχα βάλει στο ενυδρείο μου 5 helena και μετά από αρκετές μέρες βρήκα μια red crystal νεκρή. Μετά από 2 μέρες μια red cherry νεκρή και προχθές είδα ένα helena να "χτυπάει" μια yellow fire! Αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα. Ήταν μισοκρυμμένο στο χαλίκι και μόλις η γαρίδα πλησίασε και στάθηκε δίπλα του, την χτύπησε. Οι γαρίδες είναι ενήλικες, οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι οι σωστές...(καθόλου αμμωνία και νιτρώδη και περίπου 10 νιτρικά). Ευτυχώς τη συγκεκριμένη yellow fire πρόλαβα και την "'έσωσα". Απομάκρυνα τα 3 helena σε μια γυάλα που έχω και κράτησα τα 2 helena στο ενυδρείο...και πλέον φυλάω σκοπιά!
Καμιά άλλη λύση για την μείωση του πληθυσμού των λαθρεπιβατών, υπάρχει? Θυμίζω πως το ενυδρείο μου έχει guppies, neon (τα οποία θα μετακομίσουν σύντομα) και γαρίδες. Νομίζω πως η λύση με τα helena δεν απέδωσε...
3. Τα Drarf puffer έχω διαβάσει πως δεν μπορούν να συνυπάρχουν με είδη με μεγάλες ουρές και έντονα χρώματα. Ισχύει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01502 seconds with 11 queries