Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 18-09-11, 10:42
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Kαλημερα αδελφια Αφρικανοι.

Καταρχην πριν σας πω της παρατηρησεις ενος απλου χομπιστα,που σχετικα προσφατα εχει το πρωτο βιοτοπικο-σωστο ενυδρειο του,θελω να διευκρινησω και να τοποθετηθω σε καποα πραγματα
1)Οσες πολλες θηλυκες,τοσο το καλυτερο .
2)Θα συμφωνησω οτι ολα σχεδον τα ψαρια εχουν χαρακτηρα και προσωπικοτητα ,αλλα στην Αφρικη αυτα ειναι πολυ ποιο εντονα.
3) κακως λεμε καποια ψαρια κοπαδοψαρα πχ Φροντοζες Ντεμασονι,κατα την αποψη μου πρεπει να λεμε ,ζουν σε αγελη γιατι μπορει να υπαρχουν αρκετα αρσενικα αλλα και εκει υπαρχει η ιεραρχεια,ενω τα κοπαδια ειναι σαν τα προβατα.
4)Παλι κατα την αποψη μου η μπουνες με τα χαπς και μοιαζουν και δεν μοιαζουν στις συμπερηφωρες.Εχουν εκτος απο διατροφηκες αλλες 2 βασικες διαφορες.Επιδη δεν ειναι πετροψαρα ως γνωστον,σουλατσαρουν σε ολο το ενυδρειο,αρα δεν εχουν και σταθερα μερη που αναπαυονται η ζευγαρωνουν,η προστατευουν την φωλια τους.Οποιος ειναι το αφεντικο,αυτος κανει το κουμαντο σε ολο το ενυδρειο.
5) Οτι ειπα και θα πω ειναι καθαρα δικη μου αποψη ,για το δικο μου ενυδρειο,και οπως ειπε ο φιλος Γιαννης,αν ειχα μικροτερο ενυδρειο ,ισως και να μην τα εβλεπα.

Τωρα στην ουσια του θεματος που ανοιξα.
Οπως ειπε και ο φιλος rawnerve,ο αρσενικος μου τις περνει στην σειρα,πραγματι ετσι γινετε,δηλ.ο αρσενικος ποτε δεν κυνηγα τυχαια και οποια κατσει,παντα κυνηγα την ιδια στο χαρεμι του, ενω για τις υπολοιπες θηλυκες του αδιαφορει.Ενω με θεωρουν ακαταστατο(εχω καλη μνημη)με τα ψαρια μπερδευομουν,οποτε και εγω τα εβαλα νουμερα και απο την αρχη εφτιαξα ενα ημερολογιο και γραφω τα παντα που αφορουν το ενυδρειο μου.Αλλα επιδη περασαν σχεδον 2 χρονια ,και γεμισα 3 τετραδια,και αρχισα χανω παλια θεματα ,αποφασησα να κανω ημερολογιο για καθε τι χωριστα(πχ φιτρα,χαρεμια,τροφες κτλ)Οταν αρχισα να μεταφερω το καθε χαρεμι στον φακελο του,(δηλ.ποτε αρχισε ο αρσενικος να χορευει,ποτε η θηλυκια εβαλε τα αυγα στο στωμα ,ποσο τα κρατησε,μετα απο ποσο καιρο ξανα αρχισε ο κυκλος αυτος)εντελως τυχαια ειδα οτι υπαρχουν καποιοι σταθεροι παραμετροι.
1)Καθε φυλη εχει διαφορετικο μ/ο γεννησεων(αλλα γεννανε ποιο συχνα,και αλλα οχι)
2)Καθε θηλυκια εχει τον δικοτης κυκλο ωοτοκιας που ειναι διαφορετικη,ας ειναι και της ιδιας φυλης.
3)Ο αρσενικος παντα πριν 2-3 μερες αρχιζει τον χορο μονο με την θηλυκια που ειναι αυγομενη και οχι με τις υπολοιπες γυναικες του.
4)Κατα την διαρκεια που καμια θηλυκια δεν ειναι αυγομενη,ο αρσενικος αδιαφορει παντελως για τις γυναικες του, απλα καπου καπου ριχνει μια ζειμπεκια.
Και τωρα σας δεινω τα στοιχεια για τις θηλυκες που γενουν ποιο συχνα στο δικο μου ενυδρειο.
Scianohromis Frery No 1-(H κουνελα)
Μετα απο 22 μερες μερες ξανα μουκωνει.
>> >> Νο 2- μετα απο 27 μερες + 3 -5μερες ξανα μπουκωνει
>> >> Νο 3- μετα απο 38 μερες +3-2 μερες ξανα μπουκωνει.

Οποτε αν αυτα που λεω εχουν καποια βαση,το ζευγαρωμα δεν εξαρτατε απο τον αρσενικο,αλλα αν το θηλυκο ειναι ετοιμο και αυγομενο.Και μονο τοτε γυρνα το ματι του αρσενικου και αρχιζει τα τρελα του.Δηλ. οτι συμβαινει και σεμας τους ανθρωπους,δεν παει να θελουμε μια γυναικα ,αν δεν θελει αυτη τιποτα δεν γινετε.
Γιαυτο λεω μπας και οταν φτιαξω το παλατακι για τις φροντοζες μου,να βαλω μονο ζευγαρια,για να εχω ποικιλια ,αλλα και να βλεπω χορους και πανυγιρια
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01915 seconds with 11 queries