Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 17-11-15, 20:26
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Η αποψη μου με οσα εγω εχω διαβασει και ακολουθω.

1. Τα φυτα δε καταναλωνουν co2 το βραδυ επομενως το ξοδευεις τσαμπα. Mικρες διακυμανσεις ph δεν ενοχλουν τα ψαρια.

2. Τα τεστ πχ νιτρικα δεν ειναι ακριβειας και δεν ειναι αναγκη να μας γινεται εμμονη. Γι αυτο και προτεινα Νιτρικο καλλιο που ειναι οικονομικο και φυσικα τα ψαρια επισης δεν εχουν θεμα με λιγα παραπανω νιτρικα. Επιπλεον απο τη στιγμη που η φυτομαζα αυξανεται εννοειται το 1,2 ml μας καλυπτει τωρα, σε λιγο καιρο δε θα μας καλυπτει.

3. Οταν υπαρχει θεμα με τα φυτα τοτε σχεδον ΠΟΤΕ δεν ειναι θεμα φωτισμου αλλα co2, κυκλοφοριας και λιπανσης. Οποιαδηποτε αυξηση φωτισμου σημαινει ενα συστημα που κινειται οριακα στο να δημιουργηθει ανισορροπια που θα οδηγησει σε προβληματα. Δυστυχως σε ελληνικα φορουμ πλην εξαιρεσων δε θα βρεις πληροφοριες εγκυρες και συγχρονες. Δε λεω φυσικα πως ο,τι λεω εγω ειναι σωστο αλλα τουλαχιστον μπορω να μιλησω εκ πειρας.

Ειμαι παντως της αποψης οτι εαν δε παθεις δε θα μαθεις οποτε προτεινω να κανεις ο,τι νομιζεις και μετα να αντιμετωπισεις και τις συνεπειες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01392 seconds with 11 queries