Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 24-02-14, 17:11   #1
Πρόβλημα με DIY CO2
 
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok
Member
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος 24-02-14, 17:11
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά θα τρελαθώ. Βάζω κατ αρχάς στο θέμα των αρχαρίων γτ θα ενδιαφέρει πολλούς (όχι ότι εγώ είμαι κάνας προφέσορας). Χθες είπα να "μπουστάρω" το CO2 μου. Πριν λίγο καιρό πρόσθεσα δεύτερο μπουκάλι και και έβαλα σχεδόν ένα φακελάκι μαγιά στο καθένα. Δεν ήμουν ικανοποιημένος με τη διάχυση και επιστράτευσα ένα spare μικρό φιλτράκι και το συνέδεσα στην έξοδο. Η οξυγόνωση του νερού γίνεται μόνο από την αναταραξη που προκαλει το κανονικό φίλτρο το οποίο όμως απ' ότι φαίνεται το βράδυ ξεβεντούζωσε και βυθίστηκε. Να σημειώσω ότι χθες έκανα αλλαγή νερού 50% (60αρι ενυδρείο). Το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο και με πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση (3 μικρα ΣΑΕ καμιά 10ρια red cherry). Σήμερα το μεσημέρι που επέστρεψα βρήκα τα σαε να πηγαίνουν συχνά προς την επιφάνεια να αναπνεύσουν. Και ρωτώ λοιπόν.
Τελικά, η συγκέντρωση του CO2 παίζει ρόλο? Εννοώ, αν έχουμε επαρκές οξυγόνο αλλά σε περίσσεια CO2 τα ψάρια έχουν πρόβλημα? Το έχω χιλιοψάξει και στο φόρουμ και στο ιντερνετ και οι απόψεις διίστανται. Όμως να εξαντληθηκε το οξυγόνο αποκλείεται, με τόσο χαμηλή ιχθυοφόρτιση, με χθεσινή αλλαγή νερού, και με τόσα φυτά. Ακόμα κι αν βυθίστηκε το φίλτρο που προκαλούσε αναταραξη.
Δεύτερον. Αν έχει σημασία η αναλογία οξυγόνου-CO2 μπορώ απλά να προσθέσω αεραντλία? Ή όσο και να ανεβάζω το οξυγόνο αν δεν ρίξω το CO2 πάλι μπορεί να έχω πρόβλημα? (μία λύση είναι να λειτουργεί ταυτόχρονα και για τη διάρκεια μόνο της μέρας το φιλτράκι-diffuser και η αεραντλία αφού ΄τοαν το φιλτράκι δεν λειτουργεί οι φυσαλλίδες είναι μεγάλες και ανεβαίνουν προς τα πάνω πρακτικά μη διαλυόμενες)
Θέλω να σημειώσω ότι δεν έχω υγρά τεστ, αλλά οι λωρίδες έδειξαν και μια πτώση στο ph... ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ????
Εμφανίσεις: 2743
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 12 queries