Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #79  
Παλιά 06-01-15, 16:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει μία και μοναδική απάντηση σε αυτό που ρωτάς, ποικίλει ανάλογα με το πως θα το φτιάξεις και τι μέθοδο θες να ακολουθήσεις..
Εγώ π.χ. το sump που φτιάχνω για το reefάκι, με πλέξιγκλας, θα βρίσκεται στην πίσω μεριά του ενυδρείου σχρδόν κολλητά, θα έχει τις διαστάσεις του ενυδρείου, αλλά με πλάτος 15cm και θα έχει τα εξής, πρώτο διαμέρισμα κάλτσα όπου θα κατεβαίνει το νερό και θερμαντήρας, δεύτερο το skimmer, τρίτο το algae scrubber και το τέταρτο για άνθρακά σε κουτί και διχτάκι και επιστροφή, υπάρχει και ένα πέμπτο με 2 δοσομετρικές και άλλο ένα επιπρόσθετο για αναπλήρωση νερού..
Στο κάτω μέρος του σκίμμερ, του scrubber αλλα και της κάλτσας-θερμόμετρου, μπορείς να βάλεις σε διχτάκι και siporax αν θες λόγω χώρου και ροής νερού..
Το σκίμμερ μάλλον δεν θα το λειτουργώ συνέχεια, και μάλλον δεν θα χρειαστώ και αντιφώσφορο λόγω του scrubber.. Δεν το χρειάζομαι ούτε στο 400άρι μεσογειακό που έχω , στο οποίο έχω σταμα΄τησει και τη λείτουργία του σκίμμερ καιρό τώρα.. αλλά στο reefάκι θα το βάλω, το έχω ήδη ένα resun sk-300, αθόρυβο και κάνει και δουλειά!!
Σου παραθέτω και ένα κολλάζ-σχέδιο, μην γελάσεις
Βέβαια στην δική σου μέθοδο μπορείς να το κάνεις αλλιώς..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SUMP.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  38,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 12 queries