Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 13-06-08, 00:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα συστημα σουρωτηριων για αρτεμια, ωστε να ξεχωρισεις τις παρα πολυ μικρες δαφνιες απο τις μεγαλες.
αυτο τουλαχιστον στη δικη μου καλλιεργεια ειναι ευκολο...με σουρωτηρι αρτεμιας η επιλεκτικο σιφωναρισμα με λαστιχακι αεραντλιας...το δοκιμασα και πετυχαινει...

Η παραγωγη κυστων αρτεμιας ειναι πολυ πιο μεγαλη για να ταιζεις ικανο αριθμο μωρων - στις δαφνιες για ιδια παραγωγη πρεπει να εχεις τουλαχιστον μπανιερα (και να τη σουρωνεις ολη καθε φορα).

βλεπω εκατονταδες μωρα..και πολλα αυγα και σκεφτομουν οτι θα μπορουσαν να θρεψουν μια φουρνια απο μονομαχακια π.χ.

Αν υποθεσουμε οτι κλεινουμε το φιλτρο οση ωρα ταιζουμε αρτεμιες, κι οσες δεν φαγωθουν και ψοφησουν μετα τις σιφοναρουμε και ξανανοιγουμε το φιλτρο, με τις δαφνιες οσες επιζησουν θα αποροφηθουν απο το φιλτρο (δεν ειναι καθολου ικανοι κολυμβητες) και θα ψοφησουν επιβαρυνοντας αναλογα το νερο.
αν και δε το διευκρινισα στο μυαλο μου ειχα μωρα μονομαχων...οπου γινονται πατεντες με σφουγγαρια και πολυ μικρη ροη στο φιλτρο..

Η θρεπτικη αξια τους υστερει κατα πολυ της νεοεκκολαφθεισας αρτεμιας.
αυτος ειναι ισως ο πιο σοβαρος λογος.....

Γενικως σε χιλιαδες χομπιστες που εχω δει εξω, που εχουν καλλιεργειες δαφνιας για τα ενηλικα, οταν κανουν αναπαραγωγες ταιζουν το γονο αρτεμια ή microworms.
ευχαριστω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries