Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 04-03-16, 19:57   #1
Συμβουλές για βιολογικό stuff
 
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG
Member
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος 04-03-16, 19:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας, τρέχω 35 μέρες ένα ενυδρείο 125 λίτρων juwel Rio.
Προς το παρόν κατοικείται (10 μέρες) απο 4 θηλυκά γκαπυ (ο αρσενικός μας εγκατέλειψε πρόωρα λόγω ατυχήματος- σφηνωσε στο κουτί του φίλτρου)

Όλα καλά μέχρι στιγμής, αλλά επειδή ήδη το ένα θηλυκό βρίσκεται σε ενδιαφέρουσα, θέλω να ενισχύσω το βιολογικό υλικό του φίλτρου. Είναι το γνωστό κουτί της juwel με τα 5 σφουγγάρια μικρών και μεγάλων πόρων συν το ενυδρειακο βαμβάκι, που βρίσκεται πρώτο στη διάταξη του χώρου. Η ροή της φίλτρανσης είναι απο πάνω προς τα κάτω. Έχω ήδη παραγγείλει 2 λίτρα sera siporax και το sirax που προτείνεται απο την ίδια τη juwel. Τι κρατάω, τι βγάζω, σε ότι αφορά τα σφουγγαρια; Και με ποια διάταξη απο πάνω προς τα κάτω; Μπορώ να βάλω και siporax και sirax;

Λειτουργεί και δεύτερο εσωτερικό φίλτρο, το eheim biopower 200, στο οποίο υπάρχουν 2 καλαθακια βιολογικού υλικού με βιοσφαιρες. Να προβω σε κάποια αλλαγή και εδώ ή δε χρειάζεται, λόγω της μικρής ιχθυοφορτισης;

Όσοι γνωρίζουν να απαντήσουν, τους ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ Δυστυχως, δεν έχω χώρο στα πέριξ του ενυδρείου για εξωτερικό φίλτρο, γνωρίζω πως ειναι η βέλτιστη επιλογή φίλτρανσης.
Εμφανίσεις: 2072
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01403 seconds with 12 queries