Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 17-09-09, 07:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, έχω μιλήσει πολύ ξεκάθαρα νομίζω. Ναι, επιμένω ότι σε όλους τους κύκλους των λιμνόφιλων ΚΟΙ είναι κάτι περισσότερο από must το σύστημα αυτό. Αν δε με πιστεύεις, αγγλικά ξέρεις, μπες ψάξε και θα δεις ότι είναι αδιανόητη η μη χρήση του drainage σε λίμνες μεγαλύτερων βαθών. Δεν το λέω εγώ. Μόνο ψάξε το και μόνος σου.

Επίσης πρέπει να ξεχωρήσεις στο μυαλό σου τις διαφορές μεταξύ λίμνης ΚΟΙ και wildlife pond. Όπως και να το κάνουμε απέχουν πολύ η μια από την άλλη, όσων αφορά τις απαιτήσεις και τον εξοπλισμό.

Θα ήθελα να μου υποδείξεις που δεν έχω απαντήσει ή δεν είμουν αρκετά σαφής.

Άντρο, χαίρομαι που συμφωνούμε τελικά στο θέμα του drainage. Όσον αφορά τις λίμνες-κήπους των κινέζων και των Ιαπώνων, πρέπει να το ψάξεις περισσότερο το θέμα γιατί δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.
Πρέπει επίσης να διαχωρήσουμε τα είδη των δύο λαών, γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετική προσέγγιση λίμνης. Π.χ. Κινέζοι - χρυσόψαρα και Ιάπωνες - ΚΟΙ.

Το ότι έχω επισημάνει την προμήθεια του νερού από ποτάμια, απλά εννοούσα ότι οι λίμνες τους ήταν όντως εξαιρετικά μεγάλες συγκρίνοντας με τα σημερινά δεδομένα, και τις είχαν συνδεδεμένες με το ρεύμα του ποταμού με όσα και αν αυτό συνεπάγει. Τί μπορείς να βρεις στον πυθμένα ενός ρεύματος/ποταμού? Και βεβαίως δεν υπάρχει περίπτωση νεκρών σημείων στα βάθη ενός ποταμού, γιατί μιλάμε για την πιο φυσική κατάσταση που μπορούν να ζήσουν τα χρυσόψαρα και οι απογόνοι τους. Το νερό δεν κινείται απλώς, αλλά αναπληρώνεται σε συνεχόμενη βάση, ανάλογα με την ταχύτητα ροής του ποταμού.

"Εμεις δηλαδη που δεν εχουμε το εν λογω συστημα τι πρεπει να κανουμε να τις κλεισουμε????"
Βρε Άντρο, μετά από όλα αυτά, αυτό κατάλαβες?

"Σε μια λιμνη των 90cm βαθος π.χ τι να το κανω το εν λογω συστημα αφου πολυ ευκολα καθαριζεις το βυθο και αναλογα με το σχεδιασμο του βυθου και με τις αντλιες που μπαινουν σε αυτο δεν νομιζω να υπαρχουν νεκρες ζωνες αφου η αντληση του νερου θα γινεται κανονικα."
Άντρο, εσύ και ο Γιάννος δε χρειάζεστε αυτό το σύστημα, ειδικότερα εσύ, γιατί έχεις πολύ μικρό βάθος, έχεις ενισχύσει εξαιρετικά την κυκλοφορία και τον χώρο βιολογίας της λίμνης σου και πέρα απ' όλα αυτά, έχεις και τον καταρράκτη σου όπου σου παράγει τις απαιτούμενες ποσότητες οξυγόνου. ούτε και ο Γιάννος το χρειάζεται πραγματικά, γιατί είναι και αυτός περαπάνω από καλυμμένος από πλευράς όλων αυτών που ανέφερα πιο πάνω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries