Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 29-06-10, 09:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα ολες τις αποψεις δεν καταλαβα αν αγοραστικαν τα πανελ η οχι παντως δεν ειναι τοσο μεγαλη η δαπανη οσο την υπολογιζεται η μιλαμε για διαφορετικα υλικα. Εγω παραθετω γνωσεις και υλικα του κυκλου μου με ενδεικτικες τιμες. Φωτοβολταικο πανελ περιπου 60χ25 στοιχιζει γυρω στα 170ε αυτοματος φορτωσεως 40ε δυνατοτητα φορτισης δυο 12V -200Ah Μπαταριες marine κλειστου τυπου 180ε η μια, αντλια σεντινας με παροχη 750γαλον/ωρα στα 50ε. Εαν χρειαζεται φορτιση του συστηματος απο τα 220v Υπαρχει αυτοματος φορτωεκφορτιστης της waego 50ε που ανετα συμπληρωνη το φορτιο για ολο το 24ωρο. Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.Καλα ειναι να τοποθετητε ψηλα σε μια σωληνα γιατι ειναι ελαφρυ για να μην γεμιζει τον κηπο και τα περιξ της λιμνης.
Φίλε ippomas μείνε "συνδεδεμένος" με το θέμα αυτό. Η κάθε πληροφορία και προσωπική πείρα είναι ιδιαιτέρως σημαντική. Είμαι σίγουρος ότι θα εξαχθούν πολύ σημαντικά πράγματα στο εγχείρημα του Γιάννη, που θα βοηθήσουν τον λιμνόφιλο του αύριο.

Γιάννη, οι τσιμεντόλιθοι πρέπει να "πιαστούν" με τσιμέντο και το λάινερ πρέπει να έρθε από πάνω τους. Μην το αμελήσεις αυτό. Δώσε ιδιαίτερη σημμασία ώστε η επιφάνεια τους να είναι φάδι. Μετά περνάς το λάινερ από πάνω τους, γεμίζεις ως άνω με νερό και τότε στεραιώνεις (το λάινερ) με χώμα πάντα έξω και πίσω από τους τσιμεντόλιθους. Μην ανεβάσεις το χώμα ως άνω. Άσε το καμία 10ριά ποντους πιο κάτω ή αν σκέφτεσαι να τοποθετήσεις πλακόστρωτο τότε και πάλι πράττεις ανάλογα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries