Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #122  
Παλιά 03-10-18, 09:13
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το πρώτο διαμέρισμα είναι μόνο για να κατεβαίνει το νερό από τους σωλήνες, καθώς θα σιφωνάρει από το κυρίως ενυδρείο.. Είναι ο καλύτερος τρόπος στον οποίο έχω καταλήξει για να μην έχεις τα φίλτρα από κάτω και πέφτει και το νερό με ορμή πάνω τους.. Με αυτόν τον τρόπο απλά υπερχειλίζει στο δεύτερο διαμέρισμα που είναι σε καλαθάκι με τη σειρά σφουγγάρια χοντρά και ψιλά και τέλος μια στρώση ενυδρειακό βαμβάκι.. Αν η υπερχείλιση σου δεν σιφωνάρει, που δεν το προτείνω από άποψη θορύβου, μπορείς να το παραλείψεις... Αν σιφωνάρει, έτσι, θα έχεις ένα εντελώς αθόρυβο ενυδρείο...
Εκεί μπορείς να φτιάξεις και μια παγίδα από πάνω για τις φυσαλίδες, όταν κλείνεις/ανοίγεις την αντλία, ώστε να μην σου πετάγονται σταγόνες τριγύρω..

Αφού κατέληξες σε αυτό το sump, θα σου πω ακριβώς διαστάσεις να στο φτιάξει ο τζαμάς σου!! Επίσης και για το ενυδρείο σου!! Το refugium μπορέις να το απομονώσεις με μαύρο ζελοφάν που κολλάει στο ταζάμι εσωτερικά χωρίς κόλλα και τα δύο μέρη που βρίσκονται στις πλευρές του ενυδρείου με ζελοφάν με κόλλα αφού βάλεις εσωτερικά αλουμινόχαρτο ώστε να νατανακλά το φως.. Έχω φτιάξει και εσωτερικά με αλουμινόχαρτο και κολλημένο 2mm τζάμι για πλήρη αντανάκλαση, αλλά θα είσαι κομπλέ και έτσι.. Ένα καπάκι από πάνω για τα λεντ και δεν θα έχεις διάχυση του φωτός μέσα στον χώρο του sump..

Για την βάση αν δεν πιάνουν τα χέρια σου καλύτερα να στην φτιάξει ξυλουργός ή αλουμινάς...
Το ενυδρείο σου θα είναι 121x46x64 , οπότε αν η στάθμη σου είναι στα 55cm ας πούμε, μιλάμε για 306 λίτρα + το βάρος του ενυδρείου, άμμου, βράχου, φτάνουμε παράκάτι 400 κιλά..
Πιστεύω για τέτοιο βάρος θα πρέπει να πας σε βάση από κοιλοδοκό.. Όχι οτι δεν γίνεται με ξύλο, αλλά θα πρέπει να γίνει πολύ σωστά!!
Για ενυδρείο ακριβώς αυτών των διαστάσεων η βάση μου κόστισε 120 ευρώ, βαμμένη με αστάρι και άλλα 50 ευρώ να την ντύσω με ξύλο!! Αν ήσουν Πάτρα θα σου πούλαγα δεύτερη, ίδια ακριβώς, έτοιμη κομπλέ, που κάθεται..
Μπορεις να κάνεις δύο τρύπες αντίθετα και στη μία άκρη να προσαρμόσεις ένα ανεμιστηράκι από pc να κυκλοφορει τον αέρα από έξω προς τα μέσα, καθώς η υγρασία που θα έχει το sump θα είναι μεγάλη... Προστατεύεις έτσι και την βάση σου... Εγώ προσάρμοσα ένα ανεμιστηράκι 20m για pc αθόρυβο εντελώς και δεν είχα ούτε σταγόνα υγρασίας ποτέ στο sump..
Αν σου βάλει και κάτω στην βάση τα ίδια κάθετα στηρίγματα με πάνω, θα μπορείς να τοποθετήσεις το sump άνετα στο κάτω μέρος... Θα κοιτάξω να βρω φωτός από το δικό μου να σου στείλω..

Αποφασίζεις για υπερχείλιση και ολοκληρώνουμε... Με κρεμαστή υπερχείλιση ξεμπερδευεις.. Αν πάρεις με εξαγωγή εγκλωβισμένου αέρα, είναι πιο ασφαλής.. Αν προσέξεις και τον σωλήνα εισόδου του νερού, με κάποιο μακρύ ποτήρι ώστε να μην στον φράξει κάτι και έχεις ντράβαλα, ακόμα καλύτερα..
Αν πας σε bean animal, θα έχεις την τέλεια υπερχείλιση, αθόρυβη και ασφαλή, αλλά σίγουρα είναι φασαρία να την φτιάξεις σωστά και θα κοστίσει και παραπάνω...

Προχωράμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 03-10-18 στις 09:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries