Θέμα: Dwarf Gourami
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-11-07, 21:29
Το avatar του χρήστη candus
candus Ο χρήστης candus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2007
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Εγω εχω νταρφ γκουραμι με αρλεκινους. Τους έχει λίγο στην τσιτα με την εννοια ότι κυριαρχει στο ενυδρειο και τους κυνηγαει αν "μπαινουν στα ποδια του". Κατά τα άλλα δεν υπαρχουν ιδιαίτερα προβληματα. Αυτό με τα φυτά μου το κανει και εμενα κατα καιρους, αλλα παρατήρησα ότι το κάνει για να χτίσει φωλια (βγαζει τα φυτα στην επιφανεια και μετα τα επενδύει με φυσαλλίδες). Δοκίμασα να ρίξω τη θερμοκρασία απο 26 σε 24 (γιατι απ' ότι ξέρω στους 26-27 βαθμους ειναι θερμοκρασία ζευγαρώματος) και οντως προς το παρον σταματησε να το κάνει (δεν ξερω αν είναι σύμπτωση). Εσύ τι θερμοκρασία έχεις?
Πάντως σεβόμενος την εμπειρία του Tolis, νομίζω ότι αυτό το ανεβοκατέβασμα συμπεριλαμβάνεται στην φυσιολογική συμπεριφορά του γκουραμι, που ούτως ή άλλως διαφέρει χαρακτηριστικά από την συμπεριφορά των άλλων ψαριών. Επίσης τα γκουράμι ανεβαίνουν πολύ συχνά στην επιφάνεια και εισπνέουν αέρα.
Αυτό το ανεβοκατέβασμα που περιγράφεις σου φαίνεται να γίνεται ήρεμα ή με νευρικότητα?
Επίσης, αφού ανέβει στην επιφάνεια, όταν ξανακατέβει βγάζει και φυσσαλίδες? (εμένα αυτό το σημείο μου αρέσει πολύ!).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01373 seconds with 11 queries