Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 15-05-08, 23:30
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων



Θέλησα να μάθω πώς λειτουργούν εκεί τα πράγματα κι έτσι έμαθα, ότι ο Σύλλογός τους απαρτίζεται από 2000 μέλη, με ετήσια συνδρομή 30 ευρώ ετησίως, όπως και σε εμάς. Όταν ζήτησα να πληροφορηθώ, γιατί έγιναν μέλη, ποιό θα ήταν το όφελος, πήρα την απάντηση: ανήκω σε μία κοινότητα ανθρώπων που έχουν το ίδιο ενδιαφέρον, ξέρω ότι θα βρω καθαρά ψάρια, σωστή πληροφόρηση και έχω την χαρά να συμμετέχω σε τέτοιες "γιορτές" όπως αυτή. Όταν ρώτησα να μάθω πώς πληροφορήθηκαν για την ύπαρξη του Συλλόγου, πήρα την απάντηση: βρήκα την ιστοσελίδα του ή με πληροφόρησαν φίλοι για την ύπαρξή του. Όταν θέλησα να το προχωρήσω λίγο περισσότερο και ρώτησα γιατί γραφτήκατε, εφόσον την πληροφόρηση και την όποια ανταλλαγή ψαριών, φυτών ή άλλων, την έχετε μέσω των φόρουμ, αντιμετώπισα ένα περίεργο βλέμμα και την απάντηση: μα εμείς που αποτελούμε τα φόρουμ είμαστε και ο Σύλλογος.

Δεν είδα κανέναν να μιλήσει για υλικές απολαβές, δεν ενδιαφερόταν γι αυτές, δεν νοιάζονταν για το αν θα έχουν ειδική μεταχείριση και εκπτώσεις από καταστήματα. Είδα μόνο συνειδητοποιημένους ανθρώπους.

Αποτέλεσμα όλων αυτών, ένας Σύλλογος δυνατός, με οικονομική ευχέρεια από τις συνδρομές και μόνο, ώστε να μπορεί να διοργανώνει τέτοια υπέροχα events και σίγουρα πολλά άλλα.

Τελικά αυτό που χρειάζεται είναι συνείδηση.
Καλώς ήλθες Blanch πίσω στη πατρίδα, σοφότερη κι ανανεωμένη.
Εύχομαι και ελπίζω τα θετικά που είδες στο μεγάλο αυτό συνέδριο να μπορέσεις να τα μεταδόσεις στον υπερθετικό βαθμό και σε μας τους ταπεινούς Έλληνες χομπίστες και νομίζω ότι θα τα καταφέρεις αρκεί να έχεις ρεαλιστικούς στόχους και να μη κάνεις το λάθος να θέσεις πολύ ψιλά τον πήχη, τουλάχιστον όχι από την αρχή.
Έχουν μπει πολλοί νέοι χομπίστες που για να τους κερδίσετε εσείς οι "βετεράνοι" του συλλόγου θα πρέπει να είστε ειλικρινείς.
Εγώ βλέπω ότι ο κόσμος εδώ στην Ελλάδα έχει όρεξη και να μάθει και να προσφέρει για το χόμπι. Η μπάλα είναι σε σας κι εσείς πρέπει να κάνετε καλό παιχνίδι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries