Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 14-11-16, 12:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλα, οι "θεωριες" περι λιτρων και αριθμου ψαριων, δεν θα ελεγα οτι στεκουν, εκτος αν θελουμε να αντιμετωπισουμε με τον "μπακαλιστικο" (και για εμενα λαθος) τροπο το χομπι.

Για παραδειγμα, κατι θεωριες περι 1cm ψαριου ανα λιτρο κλπ, θα μου επιτρεψουν να βαλω ενα ψαρι 60cm στο 60αρι μου? Μαλλον οχι...

Αν θελουμε να αντιμετωπισουμε το χομπι με σοβαρη ματια απο την αλλη, αρχιζουμε απο αυτο που λεει ο stav. Συγκεκριμενα, να εχεις παντα αμμωνια και νιτρωδη μηδεν, αλλα και νιτρικα σε χαμηλα επιπεδα (το πολυ 20) πριν την αλλαγη νερου. Αυτο ειναι μια καλη αρχη, για να αρχισεις να καταλαβαινεις ποτε ειναι σχετικα επαρκης η ιχθυοσυνθεση σου.

Επειδη καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και δεν μπορει να μπει σε αυστηρους κανονες, ομως, εχει να κανει και με την ηλικια των ψαριων σου. Αν εχεις πολλες γεννες, αυξανονται οι αναγκες σε φαγητο και κατα συνεπεια σε αλλαγες νερου, ωστε να παραμεινει ακομα πιο ποιοτικο το νερο του ενυδρειο για τον ευαισθητο γοννο.

Εγω θα προτεινα για αρχη ενα χαρεμακι platies ωστε να χαρεις γεννες και με τον καιρο, οσο θα μεγαλωνουν τα μικρα, θα αραιωνεις τον πληθυσμο τους.

Καθε ποτε θα ηταν καλο θα αραιωνεις τον πληθυσμο στην αρχη? Οποτε οι μετρησεις σου αρχισουν να ειναι "τσιμπημενες" και θα χρειαζεσαι μεγαλυτερες και συχνοτερες αλλαγες νερου για να παραμεινεις στα ιδια επιπεδα. Αυτο με τον καιρο θα γινει ρουτινα του ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries