Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 15-06-09, 11:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη η μικρη λιμνη εγινε μεσα σε ενα πρωινο,δεν ειχα καμια προθεση να φτιαξω κατι τετοιο αλλα εκει που εσκαβα να βαλω ενα δενδρο μου ηρθε φλασια νε μεγαλωσω την τρυπα να βαλω ενα χοντρο ναυλον που ειχα και να το γεμισω νερο.Τρεχει 3 βδομαδες μπηκαν φυτα ενα φιλτρο εσωτερικο 750/L που ειχα απο παλιο ενυδρειο και 4 comet που αναπτυσονται ταχεωςΑπο φυτα εκτος απο υδροβια που αγορασα εβαλα μερικα κλαδεματα απο αυτα που εχω στο ενυδρειο σε γλαστρακια καθως και κερατοφυλλο το οποιο εχει οργιασει ενω στο ενυδρειο δεν ευδοκιμησε.Τα λιτρα ειναι περιπου 400 με μικροτερο βαθος τα 35 εκατοστα ενω εκει που ειναι ο παπυρος ειναι γυρω στα 60
Μπράβο, σιγά-σιγά να μεγαλώνει η οικογένεια των φίλων της λίμνης.

Να κάνω όμως μια δύο παρατηρήσεις αν μου επιτρέπεις:

1. Για λιμνούλα 400 λίτρων, σίγουρα θέλεις κάποια σκιά, ιδιαίτερα κατά την πιο ζεστή περίοδο του καλοκαιριού. Η θερμοκρασία του νερού διαφορετικά θα ξεπεράσει τα επιθυμητά όρια και θα γίνει μια σούπα, όπου εκτός των ψαριών, θα επηρεάσει και τα φυτά σου.


2. Ένα εσσωτερικό φίλτρο ενυδρείου, δεν είναι και ότι καλύτερο για μια λίμνη, γιατί οι συνθήκες και το βιοφορτίο είναι πολύ επιβαρεμένο. Από ότι βλέπω όμως για την ώρα φαίνεται να κάνει την δουλειά του. Μελλοντικά όμως, οι απαιτήσεις θα αυξηθούν, θα βουλώνει πολύ γρηγορότερα και δεν θα καλύπτει τις ανάγκες της λίμνης. Αν θα το κρατήσεις, θα πρέπει να το παρατηρείς πολύ συχνά και να αλλάζεις τακτικότατα τον υαλοβάμβακα.

3. Το νάιλον αυτό δεν μπορεί να έχει την εγγύηση την ειδικής πλαστικής μεμβράνης, άλλως λάινερ. Δεν θα σου αντέξει σε βάθος χρόνου και θα αναγκαστείς να ανακατασκευάσεις.

4. Κάποια από τα κλαδέματα θα αναπτυχθούν πολύ καλά ενώ κάποια άλλα όχι. Δύσκολο όμως να τα κρατήσεις κατά την χειμερινή περίοδο, λόγω κυρίως των λίγων λίτρων και βάθους της λίμνης.

5. Το φυτό σου δεν είναι πάπυρος, αλλά κάποιο άλλο που ανοίκει στην οικογένεια κύπερος. Ονομάζεται Cyperus alternifolius. Ο πάπυρος είναι αυτός:



ενώ εσύ έχεις αυτό:
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01654 seconds with 11 queries