Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 05-01-09, 16:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Συγνώμη φίλε Χοντρε αλλά διαφωνώ...

Νομίζω πως τα κοπαδόψαρα(απο Γη και Υδωρ και αλλα διάφορα sites,forums...)θέλουν 8 τουλάχιστον ψαρια για να βγει κοπάδι και να είναι ευτυχισμένα...

Δεν εχω καταλάβει τοσο καιρό μερικά πράγματα...
Ας αρχίσουμε:
1ον γιατί να βάζουμε ψάρια ακατάλληλα για τα λίτρα μας(βλεπε Ραμιρέζι σε 40) αφού πρέπει να τα βάλουμε σε μεγαλύτερο ενυδρείο...Πως θα χωρέσουμε και ενα ζεύγος κιχλίδων(και μάλιστα αρκετά επιθετικών) μαζί με αλλα 6-8 ψάρια που θέλουν χώρο για κολύμπι ενώ παράλληλα θα τρώνε και ξύλο...
Αποτέλεσμα;Το κοπάδι θα δημιουργηθεί ετσι και αλλιώς αφού θα βρισκονται σε κινδυνο συνεχώς...Τα ψαράκια θα στρεσάρονται...
Πώς να χορέσεις τόσσα ψάρια σε ενα κονσερβοκούτι των 40λιτρων;
Καλο είναι να έχεις και τις ''υποδομές'',δηλαδή ενα ενυδρείο 80λιτρων καθαρών ωστε να τα βάλεις και πάλι επιφιλακικά...
ΔΙΑΦΩΝΩ εντελώς οταν για τη χαρά του χομπίστα και για να είναι χαρούμενος και να λέε<<Ας βάλω και αυτά ως dither fishes και να πεθάνουν θα είναι τα δευτερεύοντα και θα τα αντικαταστήσω,ουτε γάτα ούτε ζημιά...>>...
Σημασία εχει να είναι καλά και τα ψάρια...Και τα ψάρια είναι ζωντανά,έχουν και αυτά ψυχή και δεν είναι μερικά γενιμένα για να κάθονται να τρώνε ξύλο απο άλλα μονο και μόνο ωστε να μην δείχνει το ενυδρείο άδειο και να υπάρχουν θάνατοι στο <<κυριαρχο είδος>> ζεύγος λογο αφξιμένης επιθετικότητας;Μάλλον οχι...
Κανένα ψάρι δεν θα ήθελα να έχει αυτήν την τύχη...
Δεν λέω καλό είναι να ενθαρύνουμε κάποιους χομπίστες,αλλα με ένα όριο...
Με ενα άλλο παράδειγμα δεν θα βάζαμε σε ενα δωμάτιο την Μονικα Μπελούτσι και τον Zwarzenenger(π.χ) και για να μην νευριάζει ο Αρνολντ οταν η Μονικα δεν του ''κάθεται'' να βάζουμε και 5-6 κινέζουν να τις τρώνε...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01477 seconds with 11 queries