Θέμα: Μονομαχος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 02-11-17, 08:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefanosdimosthenous Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν είσαι καλά διαβασμένη
Όποτε εγώ λυπάμαι πολύ
Φίλε μου,
θα σου πρότεινα να μη χαρακτηρίζεις τους ανθρώπους που προσπαθούν να σε βοηθήσουν ,
και ακόμα χειρότερα αν δεν ξέρεις την ιστορία τους στο χόμπι και τις γνώσεις που έχουν αποκτήσει.
Για αυτό θα στο πω ξεκάθαρα πως εσύ και ο φίλος είσαστε αδιάβαστοι.
Τα ψάρια που έχετε σε αυτές τις γυάλες και με αυτόν τον διάκοσμο δεν "ζουν", αλλά επιζούν.
Και θα σου εξηγήσω το λόγο,
στο φυσικό τους περιβάλλον δεν έχουν πέτρες και κοχύλια αλλά λάσπη και πολλά φυτά.
Επίσης ζουν σε ορυζώνες ή σε μεγάλες γούρνες με στάσιμο νερό ή πολύ μικρή ροή.
Και αυτό γιατί το σώμα τους τους δυσκολεύει να αντιμετωπίσουν τα δυνατά ρεύματα νερού.
Όταν εμείς όμως βάλουμε το ψάρι σε μια μικρή γυάλα (βάζο για λουλούδια το λέω εγώ) ,
δεν εξομοιώνουμε το φυσικό τους περιβάλλον αλλά ταυτόχρονα ο μικρός όγκος νερού είναι ευμετάβλητος στις παραμέτρους αλλά και στη θερμοκρασία.
Ετσι το ψάρι προσπαθώντας να ανταπεξέλθει από αυτές τις δύσκολες καταστάσεις αγχώνεται και μειώνεται το ανοσοποιητικό του,
με αποτέλεσμα να είναι ευάλωτο στους παθογόνους οργανισμούς αλλά και στα παράσιτα με αποτέλεσμα να ασθενήσει.
Όταν το ψάρι ασθενήσει από αυτές τις αιτίες, οποιοδήποτε φάρμακο και να του δώσεις δεν θα γίνει καλά,
αλλά και να γίνει καλά θα αρρωστήσει και πάλι.
Για αυτό θα πρέπει πρώτα να βρούμε την αιτία του προβλήματος
που θα μας βοηθήσει να το λύσουμε αλλά και να το εξαλείψουμε.
Για αυτό, βελτίωσε τις συνθήκες και το περιβάλλον που ζει το ψάρι
και θα δεις πως θα γίνει καλά χωρίς κανένα φάρμακο.
Επίσης θα σου συνιστούσα να ζητήσεις συγνώμη από την Αρτεμησία για την απρεπή συμπεριφορά σου,
και μπορείς κάλλιστα να δεις το ιστορικό της και πως μεγαλώνει και διατηρεί τους Μονομάχους της ,
και θα καταλάβεις πόσο μεγάλο λάθος έκανες.
Περιμένουμε νέα για το ψάρι σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries