Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-01-16, 22:27
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Εκτος απο τις πινες ,ετσι κι αλλιως ολα τα οστρακα απαγορευεται να αλιευονται απο ερασιτεχνες..Απλα το λεω ευθεως οτι περιφρονω το νομο,τουλαχιστον τον συγκεκριμενο..Γιατι δεν εχει σκοπο την προστασια του ειδους,που σαφως δεν απειλειται απο τρεις πινες το χρονο και δυο κιλα κυδωνια που θα βγαλω εγω..Την ιδια στιγμη,οι επαγγελματιες οστρακαλιεις με οξυγονο οργωνουν το βυθο και στο περασμα τους αφηνουν νεκρη φυση.Εχοντας γεννηθει κυριολεκτικα μεσα στη θαλασσα,απο μικρο παιδι εμαθα να τη σεβομαι και να παιρνω απ αυτη μονο οσα μπορει να ξαναγεννησει.Ξερω το μετρο και οπως και λιγοι ακομα ,εχω βαλει ορια αυστηρα πολυ πριν καποιοι γραφειοκρατες θελησουν να βαλουν απ τα γραφεια τους σφραγιδα στη 'σωτηρια των ειδων'.Ποτε δεν κινδυνευσαν με εξαφανιση τα ψαρια ,τα οστρακα,τα μαλακια μεχρι να γινουν αντικειμενο εμπορικης εκμεταλευσης.Την αειφορια της θαλασσας ενας εραστης της την σεβεται οπως δεν μπορει να τη σεβαστει κανενας εμπορος ή επαγγελματιας.Μεχρι να σταματησουν λοιπον να πουλανε σπινιαλο τα ντελικατεσσεν στο Κολωνακι οι λιθοβατες μου θα τρωνε καμια πινα που και που..και γω δυο τρεις κλαμες με το τσιπουρακι μου
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries