Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #105  
Παλιά 21-11-17, 20:19
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους σας για την προθυμία σας και τη βοήθειά σας. Αν και διατηρώ θαλασσινό ένα χρόνο, βλέπω ότι τώρα κάνω που κάνω το επόμενο βήμα, αρχίζω να κολυμπάω σε αχαρτογράφητα νερά και πραγματικά οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες.

Χθες έκανα μετρήσεις οι οποίες ήταν και καλές και κακές...... Ph για πρώτη φορά στο 8, Po4 στο 0 και Kh 8,3, αλλά νιτρικά από εκεί που ήμουν στα 25 μάξιμουμ έφτασα στα 50+ !!!!!!!! Την προηγούμενη μέρα έβαλα βακτήρια special blend, μετά την αλλαγή νερού, στην προτεινόμενη για τα λίτρα μου δοσολογία, λίγο πιο κάτω από 50ml. Είναι φυσιολογικό; Τα κοράλλια, ειδικά τα σκληρά, πέρα από την ricordea (αλήθεια, τι μπορώ να κάνω με δαύτη, έχουν εμφανή ανάπτυξη, οπότε λέω να αγνοήσω τη μέτρηση και να συνεχίσω τις καθιερωμένες ρουτίνες. Ασβέστιο και μαγνήσιο είναι καρφωμένα στο 430 και στο 1360.

Η πράσινη άλγη έχει γεμίσει όλο το τζάμι σε σημείο που δεν μπορώ να δω καλά αλά μέσα. Στο βράχο, όπου έχει εμφανιστεί, δίνει μια πολύ ωραία νότα και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ο περισσότερος βράχος έχει αρχίσει να καλύπτεται από κοράλλινη,πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να φύγει.

Το blue tang βρήκε τα σουλατσαρίσματα του στο ενυδρείο και το πρώτο πράγμα που έμαθε είναι να ζητιανεύει φαγητό μόλις πλησιάζω το ενυδρείο, και να κρύβεται μόλις πάω να το φωτογραφίσω...... Μάλλον πρέπει να πω δυο λογάκια στον Χαβανέζο..... Τρώει σαν μοσχάρι, αλλά μου φαίνεται ότι τα σημάδια από τον γοβιό θα τα κουβαλάει για λίγο καιρό ακόμα. Επειδή το έβαλα σχετικά νωρίς, έχω λίγο άγχος για το πώς θα πάει. Μου φαίνεται όμως πως πιο πολύ αγχώνομαι εγώ, παρά αυτό!!!!!

Αύριο θα κάνω και μία μη προγραμματισμένη αλλαγή νερού γιατί θέλω να καθαρίσω το τζάμι από την άλγη, να αρχίσω να διώχνω το παλιό αλάτι που χρησιμοποιούσα και να κατεβάσω και λίγο τα νιτρικά. Επειδή χρησιμοποιώ τηλεκάρτα για το καθάρισμα και επειδή το blue tang είναι νέο στο ενυδρείο ακόμα, υπάρχει περίπτωση να το στρεσάρω υπερβολικά; Να αναβάλω την αλλαγή για μερικές μέρες ακόμα;
Παράθεση
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01810 seconds with 11 queries