Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-05-15, 13:03
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Από κάποια μικρή εμπειρία που έχω με ξύλα είναι πως όλα τα βερνίκια, όταν υπάρχει υγρασία κάποια στιγμή ξεφλουδίζουν, εκτός από το συντηρητικό ξύλου ή βερνίκι εμποτισμού, έχω αρκετές κατασκευές στη ταράτσα (σε εξωτερικό χώρο) και τα περισσότερα τα έχω περάσει με Diaxyl ή Vivexyl, αυτά δεν έχουν πάθει τίποτα, και το χειμώνα είναι σχεδόν μέσα στα νερά, κάτι τραπεζάκια και κουτιά που έβαλα το κλασικό βερνίκι έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν. Ότι βέβαια το χτυπάει ο ήλιος δεν το σώζεις με τίποτα, αλλά τώρα εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα. Το Diaxyl έχει μια ελαφριά γυαλάδα , ενώ το Vivexyl είναι σαν γαλάκτωμα, τελείως ματ, υπάρχουν και άχρωμα αλλά και με χρώμα, που όσο πιο πολλά χέρια το περνάς τόσο πιο πολύ σκουραίνει. Το εσωτερικό μπορείς να το περάσεις μόνο συντηρητικό ξύλου, το εξωτερικό όμως μπορείς να βάλεις και το κλασσικό βερνίκι γιατί το κάνει πιο όμορφο και πιο λείο, άσχετα αν το θες γυαλιστερό ή ελαφρά γυαλιστερό, αλλιώς με το συντηρητικό θα είναι στην αφή όπως ακριβώς το ξύλο. Το συντηρητικό επίσης γράφει επάνω πως όταν στεγνώσει είναι ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα, εσύ βέβαια δεν θα το έχεις μέσα στο νερό, άρα νομίζω πως δεν θα υπάρχει θέμα, αν το αφήσεις και καμια εβδομάδα στον ήλιο να στεγνώσει καλά θα είσαι εντάξει.
Άρα περνάμε συντηρητικό ξύλου και στο τέλος βερνίκι θαλάσσης;
Vivexyl και vivelux στο τέλος και είμαστε οκ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries