Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 02-09-15, 10:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ποσότητα το καθένα
Σπυρουλίνα δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά αν κρίνω από τη περιεκτικότητα που έχουν οι έτοιμες τροφές δεν ξεπερνάει το 30-35% (και αυτό πολύ είναι) άρα με αυτό μπορείς να κρίνεις πόση να βάλεις, από την άλλη να υπολογίσεις πως η σπιρουλίνα δεν είναι και τόσο φθηνή, μη σου κοστίσει η τροφή ο κούκος αηδόνι. Και επίσης δεν χρειάζονται υπερβολές.
Για τις πολυβιταμίνες έχω αρκετούς ενδοιασμούς,
1ον) οι χειροποίητες τροφές έχουν τόσα καλούδια, πρέπει να μπουν και βιταμίνες ; οι πολλές βιταμίνες μπορεί να έχουν αντίθετο αποτέλεσμα, και δεν χρειάζεται να κάνουμε τα ψάρια μας σουπερ-ντουπερ, δεν κατεβαίνουν σε διαγωνισμό body-builder
2ον) με τον τρόπο που τις βάζουμε μήπως καταστρέφονται και άρα τσάμπα ο κόπος ; οι βιταμίνες είναι και λίγο ευαίσθητες σε τέτοια θέματα.
Είμαι της άποψης να βάζουμε βιταμίνες όταν χρειάζεται, μετά από ασθένεια ή αν δούμε πως κάτι δεν πάει καλά και όχι συνέχεια, θεωρώ πως οι τροφές έχουν τις αναγκαίες βιταμίνες, και στο τέλος αν χρειαστεί να βάλουμε βιταμίνες (αχρείαστες να είναι) βάζουμε μαζί με τη τροφή αυτές που υπάρχουν και είναι ειδικά για τα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries