Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 21-01-10, 16:07
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andrews Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Τις γαρίδες σε ποια ποσότητα και αναλογία να τις βάλω?
μια για δεκα τετραγωνικους ποντους ειναι συνηθισμενη ποσοτητα

Μπορώ να βάλω και από τα 2 είδη?(amano - red)
ναι μπορεις γιατι δεν ιβρυδιζουν μεταξυ τους

Μπορώ να βάλω και apple snails μαζί με τα guppies και τις γαρίδες και αν ναι πόσα, ή θα υπάρξει πρόβλημα?
βαλε. Το ποσα δεν ειναι κανονας. Προφανως θα βαλεις οσα τρεφονται με αλγη για να μην ταιζεις και σαλιγκαρια και ουτε να σου φανε κανενα φυτο. Καλυτερα να τα βαλεις οταν πιασει λιγη αλγη το τζαμι σου
Και από τα φυτά, επειδή δεν τα έχω δει από κοντά, πόσα να πάρω από το καθένα από τα είδη που θέλω για την πίσω μεριά 60 εκ μήκους?(Ceratophyllum demersum - Limnophila sessiliflora - Hygrophila polysperma)
Αυτά τα 3 μόνο μεγαλώνουν ή και πολλαπλασιάζονται?
καλυτερα να παρεις απο ενα για να μην πληρωνεις. Αυτα θα σου γεμισουν σταδιακα και θα πετας στο τελος. Και μεγαλωνουν αλλα αν τα κοψεις και φυτεψεις το κομματι εχεις ενα καινουριο φυτο. Το κερατοφυλλο δεν φυτευεται γιατι δεν εχει ριζες. Μεγαλωνει και αν κοψεις και κομματια παλι μεγαλωνουν ανεξαρτητα

Θέλω να καλύψω όλη την πίσω μεριά σαν φόντο με τον τρόπο που έχω γράψει.
αν θες να πληρωσεις παρε οσα γουσταρεις και γεμισε το φοντο σου με αυτα κατευθυαν. Δεν υπαρχει προβλημα παραφορτωματος απο φυτα. Βαζεις οσα θελεις απο την πρωτη μερα
Α και μην ξεχάσω.

Τα φυτά πού τα βρίσκουμε???
Έχω ψάξει παντού, από ανθοπωλεία μέχρι pet shops με είδη ενυδρείου, και όλοι μου λένε "να τα παραγγείλουμε, σε κανα μήνα θα έρθουν κλπ),
ενώ εγώ δεν τα έχω δει καν από κοντα για να ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα.
σε ενυδρειακα καταστηματα μονο
-------------------------
Και κάτι άλλο και με συγχωρήτε αν γίνομαι κουραστικός.

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες είναι οι μέσες τιμές κόστους για τα παραπάνω ψάρια - φυτά?
(τα φυτα στη θεσσαλονικη αυτα που λες τα παιρνουμε 6 Ε το ενα)
Το ζητάω αυτό διότι μετά από τόσο ψάξιμο, έχω δει τρελές διαφορές τιμών στα ίδια πράγματα και έχω μπερδευτεί..

Πχ. ένας μου είπε για την ανούβια νάνα 11 euro και για το κερατόφυλλο 14, ενώ ένας άλλος μου ζήτησε για ανούβια νάνα 27 και για το κερατόφυλλο 5!
(όλοι μέσω παραγγελίας και αναμονής ενός μήνα τουλάχιστον).
κερατοφυλλο επειδη εχουν ολοι οι χομπιστες βρες καποιον να σου δωσει
οι ανουμπιες τιμολογουνται με βαση ποσα φυλλα εχουν γιατι αναπτυσονται δυσκολα, γυρω στα 5 φυλλα την βρισκεις εδω 6-8Ε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries