Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-02-19, 01:11
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Χρήστο ευχαριστώ για την καλή αρχή, σίγουρα δεν θα πάω σε δύσκολα φυτά με την μία, αλλά κάποιο από αυτά θα είναι. Για λιπάσματα μάλλον με βλέπω σε σκόνες έτσι όπως τα λες . !

G_Aqua

Για αυτό λέω ίσως και για 240lt γιατί αν είναι να πάω σε 2 φίτρο θα πάω και σε περισσότερα λίτρα, χωρίς να θέλω να ξεφύγω πολύ όμως γιατί θα καταλήξω σε μία μικρή λίμνη

Απλά έχω διαβάσει σε κάποια παλιά ποστ (νομίζω μερικά είναι του delta66 και αν κατάλαβα καλά παραπάνω ο energy52 αυτό εννοεί) ότι δεν παίζει ρόλο μόνο η ροή αλλά και ο κάδος, λέω μήπως από κάδο είμαι μια χαρά και αν η ροή που αφορά την φίλτρανση είναι οκ με 2.5 - 3 γυρίσματα ώστε να μπορεί να διασπαστεί η αμωνία χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αφού η eheim το 2215 το δίνει για 120-360 φαντάζομαι ότι δεν υπολογίζει μόνο την ροή αλλά και τον κάδο, σαφώς στα 360 θα γυρνάει μία φορά το νερό ανα ώρα και δεν θα θέλει πολλά και ρυπογόνα ψάρια, αλλά στα 180 όμως που είναι πιο κάτω από την μέση των lt σαν εύρος αλλά και ακριβώς τα μισά lt από το max που προτίνει μήπως είναι οκ βάση κάδου απλά με μειωμένη ροή?

Σίγουρα όσο μεγαλύτερο φίλτρο τοσο καλύτερα.

Δεν θα πρότεινα μόνο του το 2215 από άποψη ροής για 180 lt μιάς και στα 54lt που το έχω δεν το κάνει πλυντήριο αν έχεις το spraybar να κοιτά την επιφάνεια. Αλλά 4 λίτρα κάδος θα αρκεί για ~20 μικρόψαρα? Αυτό είναι που δεν ξέρω, γιατί τώρα τρέχει σε ένα ενυδρείο με 10 μικρά ψάρια και προφανώς 4lt κάδος με καλύπτει.

Για να γίνω πιο σαφής στην απορία μου.

Αρκεί ο κάδος
και εκεί που δεν με καλύπτει τόσο καλά είναι η διαφορά στη ροή ?Π.χ. σε μία ξαφνική αύξηση της αμμωνίας ένα φίλτρο που γυρνά 6 φορές τα λίτρα κάνει το μισό χρόνο να την μηδενίσει, έναντι σε ένα άλλο που τα γυρνά 3 φορές τα λίτρα?

ή

Δεν αρκεί ο κάδος,
λόγω λιγότερου υλικού.
Π.χ σε μία απότομη αύξηση της αμμωνίας δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει η βιολογία επειδή θα έχει λιγότερη επιφάνεια ανάπτυξης? Δηλαδή θα χρειαστεί παραπάνω χρόνο για να τη διασπάσουν τα βακτήρια, αφού θα είναι λιγότερα? (Κάθε πότε τρώνε την αμμωνία τους τα βακτήρια )

Οπότε να θεωρήσω το οριακά λόγο κάδου, ροής ή και των δύο?

Edit
Υ.Γ. σχετικά με την ροή, έχω βάλει ένα τούλι και δεν περνάνε πολλά πράγματα μέσα στο φίλτρο οπότε δεν μπουκώνει τόσο συχνά, το έχω κάποιους μήνες έτσι και καθάρισα το φίλτρο 1 φορά απλά για να δώ πως είναι μέσα, γιατί πρώτα χωρίς το τούλι και με όλα αυτά τα φυτά καθάριζα σχεδόν κάθω 15-20 μέρες. Τώρα σαν καθάρισμα με τις τακτικές αλλαγές λογικά βλέπεις μέχρι που σε παίρνει.
Φαντάζομαι σε περίπτωση απουσίας για 2 βδομάδες απλά με τάισμα και αναπλήρωση νερού κτλ. δεν θα ύπάρχει κάποιο πρόβλημα αν όλα τα άλλα είναι καλά, σωστά?

Προφανώς με βολεύει το να είμαι άνετος με το φίλτρο που έχω *όπως λέει πιο πάνω και ο Θέμης*(λιγότερα έξοδα) αλλά αυτό δεν σημένει ότι δεν θα πάρω 2 φίλτρο αν είναι όντως τόσο απαραίτητο, απλά αν πάω σε 2 φίλτρο έφυγα και σε άλλα λίτρα οπότε μιλάμε για άλλη αγορά και στήσιμο, γιατί όπως είπες μπορεί φαινομενικά τα 180 με τα 240 να φαίνονται κοντά, αλλά ακόμα και στον εξοπλισμό που θα πάρω διαφέρουν .

Καταλαβαίνω ότι αν δεν το δοκιμάσω εγώ δεν θα έχω 100% το αποτέλεσμα (φυσικά αν τα κάνω και όλα όπως πρέπει) απλά προσπαθώ να ξεμπλεχτώ όσον αφορα την ροή στην φιλτρανση, χωρίς να χρειαστεί να έχω απώλειες σε ψάρια ή χρήμματα.

Ελπίζω να γίνετε αντιληπτό ότι απλά ερευνώ και για αυτό εχω τις απορίες, επειδή δεν έχω εμπειρία στο hobby. Το αναφέρω γατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω λάθος εντύπωση για το λόγω που γράφω κάτι από τα παρα πάνω.

Πραγματικά ευχαριστώ που μοιράζεστε όλα αυτά και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλοι που λαμβάνουν βοήθεια με το να τα διαβάζουν για να συλλέξουν πληροφορίες, όπως έχω κάνει και εγώ με όλα αυτά τα ποστ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries