Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-02-19, 22:28
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω 50 εκατοστά θα είσαι κομπλέ. Βέβαια εξαρτάται και το φωτιστικό που θα είναι (εφαπτόμενο στο ενυδρείο?diy κρεμαστο?κτλ...καταλαβαίνεις τι λέω). Σχετικά με τον φωτισμό αν και για φυτεμένα δεν το έχω ψάξει αν θυμάμαι καλά για μέτριο ενυδρείο παίζει περίπου 30 lm ανα λίτρο στην επιφάνεια του βυθού. Τώρα για high tech δεν θυμάμαι με σιγουριά να σου πω. Αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα. Δεν βρήκες αναλογίες στο φόρουμ?. Το 4χ45watt δεν λέει πολλά μιας και παίζει ρόλο το μήκος και αν θα καλύψεις όλη την επιφάνεια του ενυδρείου και αν θα κλέψεις ύψος με ξύλα. Αλλά μην κολλάς μόνο στον φωτισμό κοίτα και για υπόστρωμα και λιπάσματα (θα φτιάξεις θα πάρεις έτοιμη σειρά?)
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς Λογικά εφαπτόμενο diy, έχω διαβάσει σχετικά με φωτισμό αλλά καμιά φορά ξεφεύγει και κάτι, π.χ δεν ήξερα ότι τα lumens αφορούν για την επιφάνια του βυθού και για σιγουριά ρώτησα αν τα 50cm θεωρούνται πολλά, για να επαληθεύσω , αλίμονο αν θεωρούσα ότι τα έμαθα επειδή έκανα ανάγνωση.


Λιπάσματα έχω την σειρά της seachem και λογικά μόλις τα τελιώσω μπορεί να πάω σε diy, θα δω τι διαφορά στην τιμή όταν έρθει η ώρα, γιατί ακόμα έχω, μιας κ ρίχνω ελάχιστα, είχα φτιάξει προγραμματάκι για καθημερινή λίπανση για τα λιτρα μου και σύμφωνα με την φυτομάζα αλλά επειδή είναι μικρό και χαμηλό το ενυδρειο, όλο κλάδευα, οπότε πλέον ριχνω μέρα παρα μέρα

Δεν έχω πάει σε πιο δύσκολα φυτά γιατί ακόμα προσπαθώ να μάθω στα εύκολα και μέτρια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01448 seconds with 11 queries