Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-01-19, 23:06
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Αγορά νέου ενυδρείου 180lt

Καλησπέρα,

έχω αρχίσει να σκέφτομαι την αναβάθμιση του ενυδρείου από τα ~54lt σε 180lt (υπάρχει κ μία σκέψη για 240lt αλλά αυτό θα εξαρτηθεί σε σύγκριση με το 180lt). Με ενδιαφέρει να είναι high φυτεμένο με κανα 2 ντουζίνες μικρά ψαράκια.
Ένα μέρος του εξοπλισμού που έχω είναι μπουκάλα co2, κυκλοφορητή sicce 2000lt/hr , φίλτρο eheim 2215.

Ξεκινώντας από το φίλτρο θα ήθελα κάποιες εμπειρικές γνώμες, επειδή σύμφωνα με την eheim το φίλτρο που έχω είναι για ενυδρεία από 120lt εως 360lt , η ροή αυτή τη στιγμή είναι στα 450lt/h , όπως το βλέπω θα είναι μειωμένη + ότι θα υπάρχει επιπλέον ύψος ~20cm αλλά η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί με τον κυκλοφορητή που έχω και ενδεχομένως με άλλον ένα.
Η απορία μου είναι ότι, από τι στιγμή που στον κάδο του φίλτρου μπορεί να μπει 4lt υλικό, αυτό με καλύπτει για το φιλτράρισμα? Αν σε γενικές γραμμές κινηθώ σε ψαροσύνθεση με 3 ramirezi, 6 τέτρα, κάποιο μικρό κοπαδόψαρο 3-4 cm σε πληθυσμό 10 ατόμων και επιπρόσθετα 2 ψαράκια από κάποιο άλλο είδος με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος (να φτάνουν κάπου τα 10cm, χωρίς να είνα ιδιαίτερα ρυπογόνα ) ή καμια 10ρια επιπλέον άτομα στο πληθυσμό από το κοπαδόψαρο?

Επίσης θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψη σας σχετικά με το φωτισμό? Γιατί αν η επιλογή του ενυδρείου είναι κάποια έτοιμη λύση του εμπορίου π.χ juwel η κάτι παρεμφερές το φωτιστικό δεν θα έχει την ένταση φωτός που θέλω, συνεπώς θα χρειαστεί να κάνω κάποια πατέντα στο καινούργιο καπάκι ή να αγοράσω εξολοκλήρου καινούργιο φωτιστικό.
Σε αυτή την περίπτωση μήπως συμφέρει καλύτερα η αγορά απλά της γιάλας χωρίς επιπλέον εξοπλισμό? Αφού ίσως δεν χρησιμοποιηθεί ή καλύτερα να μπω σε διαδικασία αναβάθμισης του εργοστασιακού ?

Να πω ότι το πρωτο ενυδρείο 54lt έκλεισε 1 χρόνο και αισίως έχω ένα δεύτερο 20lt με ένα μονομάχο, οπότε λόγω "εμπειρίας" επέστρεψα με ερωτήσεις

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01508 seconds with 11 queries